arama

Ayder Yaylası

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Saniye Kavas Saniye Kavas

Karadeniz turu yapmak isteyen herkesin ilk uğrak noktalarından biri Ayder Yaylası. Yıllarca televizyonda izlediğimiz o ahşap evlerin yemyeşil doğaya serpiştirildiği yer.

1987 yılında turizm merkezi sayılmaya başlayan Ayder Yaylası, günümüze gelene kadar popülerliğini kaybetmedi. Tertemiz havası, kaplıcaları, doğal güzellikleri ile Karadeniz’in en güzel noktası.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan yayla turistler için son derece revaçta bir tatil merkezi. Yayla evleri, şelaleri, kaplıcaları ile doğa meraklılarının, fotoğrafçıların ve dağcıların en sevdikleri bölge. Kaplıcaları için gelen misafirleri de az değil. Özellikle Ayder’e gelen ziyaretçilerin talep ettiği 50 derecedeki kaplıcalar yoğun ilgi görüyor. Türkiye’nin en önemli sayılan kaplıcaları Ayder Yaylası’nda yer alıyor. Şifalı sularının ziyaretçisi bu nedenle çok fazla. Kaplıcalarla ilgili Karadeniz Terknik Üniversitesi bir araştırma yapmış. Araştırmanın sonucuna göre, kaplıcalardaki şifalı sular kadın hastalıklarından, iç hastalıklara, sindirim ve dolaşım bozukluklarına, cilt hastalıklarına, mide ve romatizma gibi pek çok hastalığa iyi geliyor. Kaplıca suyunda yer alan magnezyum, sülfat, kalsiyum, demir-alüminyum, hidrokarbonat ve nitrat iyonunun birleşmesi ile şifa kaynağı olan kaplıcalar sağlık turizminin en önemli bölgelerinden biri.

Çam ormanları ile çevrili olan Ayder Yaylası 1350 metre yükseklikte. Karadeniz’in en temiz havası ve en güzel birki örtüsüne sahip yeri ve 44 yaylasından en bilineni Ayder Yaylası. Türkiye’nin en yağışlı bölgesi olan Ayder Yaylası’nda binlerce bitki örtüsünü tanıma şansınız olacak. Kampçılar için elverişli alanlara sahip Ayder’de, uzun yürüyüşler yapabilir, yüksek bölegelerine tırmanışlar yapabilirsiniz. Ayrıca bu yürüyüşler esnasında 300-400 metre ara ile akan şelalere rastlayabilirsiniz. Gezilebilecek yerler arasında en bilindikleri ise;

Fırtına Deresi
Fırtına Deresei gezilecek yerler listenin en başında yer alıyor. 57 km uzunluğundaki Fırtına Deresi’nde rafting yapmadan dönülmemeli.

Zil Kalesi
Ayder Turunda Fırtına Vadisi’nden sonra uğramanız gereken yerlerden bir diğeri de Zil Kalesi. Çamlıhemşin ilçe merkezinin 15 km güneyinde yer alan Zil Kale, deniz seviyesinden 750 m yükseklikte. Kalenin güney ucu duvarla çevrili bir iç kale görünümündedir. Bunun batısında dışarıya doğru taşan dikdörtgen burcun başkule olduğu sanılmaktadır. Kalenin aydınlatılması mazgal delikleri ile yapılmıştır. İç kaleden başka dış surlar ve orta surlar kaleyi çevrelemektedir.

Gelintülü Şelalesi
Ayder yaylasının tepesinde muhteşem bir şelale Gelintülü Şelaleis. Şelalenin görüntüsü bemneyaz olduğu için bu ismi almış. Ayder Yaylası’nda yer alan onlarca şelalenin en güzellerinden biri.

 

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.