arama

Avrupa’nın En Güzel Noel Pazarları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Saniye Kavas Saniye Kavas

Yurt dışında tatile çıkmak için belkide en güzel dönem, yeni yıl dönemi. Hemen hemen Avrupa’nın her şehrinde rengarenk noel pazarlarına rastlayabilirsiniz çünkü. Tüm caddeler süslenir, her yerde ışıklar, alışveriş yapan insanlar, koşuşturma ve şehrin en güzel meydanlarına kurulmuş noel pazarları…
Özellikle Avupa’da kurulan bu pazarlar, her yıl binlerce turisti kendini çeker. Yeni yıl alışverişlerinin yapıldığı yerler olan noel pazarları, şehre hareketlilik getirir ve eğer ki şehre kar da yağmışsa size manzaranın karşısında kahvenizi içmek ve bu anı fotoğraflamak kalır. Şimdi size en güzel noel pazarlarının kurulduğu, tarihi dokusu ile de hayran kalacağınız Avrupa kentlerinden bahsedelim. İlk durak Prag…

Prag, Çek Cumhuriyeti
Prag’da pek çok Noel pazarı bulunuyor. Ama en güzeli tarihi semtin tam kalbinde kurulan Noel pazarı. Prag zaten başlı başına gezilip görülmesi gereken belki de Avrupa’nın en güzel kenti ama Noel zamanı apayrı bir güzelliğe bürünüyor. Meydana kurulan dev bir Noel ağacının çevresine renk renk süslenmiş kulübeler yer alıyor. Bu klübeleri gezerek yeni yıl hediyelerinizi alabilirsiniz. El işi ahşap oyuncaklar, el yapımı takılar, Çek usulü cam biblolar, mumlar ve kristaller… Satılan ürünlerin çoğu el emeği ve geleneksel motiflerle süslenmiş, Noel ruhunu yansıtan objelerden oluşuyor.

Striezelmarkt – Dresden, Almanya
Noel pazarı geleneği Alman kültürüne ait bir gelenek olarak sayılıyor. Bu nedenle Almanya’nın her şehrinde birbirinden güzel pazarlar kurulsa da, Dresden’de tam 11 tane Noel pazarı var. Almanua Dresden Striezlemarkt’ta istediğiniz her türden bir Noel pazarı bulmak mümkün. 600 yıldır kurulmaya devam eden bu pazar, Almanya’nın en eskisi olma özelliğinde. Bölgenin zanaatkârları 250 civarındaki pazar tezgâhını yerel ürünlerle dolduruyor. Yılbaşı heyecanını yaşamak için gidilebilecek bir diğer şehir ise Köln. Köln Katedrali etrafında kurulan pazar, Almanya’dan ve dünyanın dört bir yanından gelen turisti ağırlıyor.

Stockholm, İsveç
Stockholm’deki Noel pazarı, yüzyılı aşkındır ana meydanda (Stortorget) kuruluyor. Stockholm’de sizi görsel bir şölen, bir sürü yöresel tat ve el emeği ürünler bekliyor. Glögg denilen sıcak şarapları, saffransbullar yani safranlı çörek ve pepparkakor biberli kurabiyesini deneyebilirsiniz.

Brüksel, Belçika
Brüksel’deki Noel pazarı yaklaşık 240 ahşap klübeden oluşuyor. Diğer pazarlardan farkl ı olarak burada bir çok ülkenin geleneksel ürünlerini bulabilirsiniz. Noel ruhunu yansıtan hediyelik eşyaları, el ürünleri ve geleneksel tatlar bu klübelerde satışa çıkıyor. Geleneksel Belçika yiyeceklerinin yoğun olarak yer aldığı pazarda waffle, donut, ücretsiz midyelerin tadına bakabilir, alışveriş yapabilirsiniz.

Kopenhag, Danimarka
Kopenhag, Noel pazarı için yüzlerce Noel ağacı ve binlerce ışıkla süslenir. Kopekhag’da Noel zamanı buz patenine dönüştürülen göle mutlaka gitmelisiniz. Her pazarda olduğu gibi geleneksel ürünlerin sergilendiği standlarda hem karnınızı doyurup hem de yılbaşı alışverişinizi yapıp, sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Yürüyüş yapmak ve yeni yıl ruhunu hissedebilmek için şehrin dört bir yanınının ışıklandırıldığı caddelerde, canlı müzik ve çeşitli etkinliklere de rastalayacaksınız.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.