arama

Atatürk Arboretumu Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul’un huzur veren gizli bahçelerinden olan Atatürk Arboretumu, doğayla baş başa kalıp yeşilin her tonunu görebileceğiniz, kuş sesleri arasında huzuru hissedebileceğiniz, İstanbul Sarıyer’de, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde yer alan bir ağaç müzesi.

Arboretumu yaşamak, havasını içinize çekmek için kolayca gidebileceğiniz bu orman, ister mis gibi bir bahar mevsimi olsun, ister yağmur, sis ve karlı bir kış veya sarı renkleriyle sonbahar, dört mevsim gidilebilecek bir yer. Atatürk Arboretumu’na su ve çocuk maması hariç; her türlü yiyecek, alkollü ve alkolsüz içecek, evcil hayvan, tripod, bisiklet, top, uçurtma, balon, konfeti ve diğer açık alanlarda oynanabilen oyun ve oyuncaklar, profesyonel çekim yapılabilecek her türlü ekipman ve kostüm ile giriş yasak.

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ve Orman Genel Müdürlüğü’nün iş birliği ile Bahçeköy-Kilyos yolu üzerinde 1949’da kurulan Atatürk Arboretumu, bugün 296 hektarlık bir alan üzerinde dünyanın değişik köşelerinden getirilmiş birbirinden farklı 2000 bitki çeşidine ev sahipliği yapıyor. Gölet ve yürüyüş yolları, temiz havası, yemyeşil bitki örtüsü ile huzur saçan bir yer olan Atatürk Arboretumu’nda İki adet gölet ve göletlerde yüzen kuğular, ördekler var.

Atatürk Arboretumu’na Nasıl Gidilir?

Bahçeköy-Kemerburgaz arasındaki ormanlık bölgede yer alan Atatürk Arboretumu, İstanbul Avrupa yakasındaki Sarıyer ilçesinde, Bahçeköy sınırlarında kalıyor.

Toplu taşıma ile gitmek için: Atatürk Arboretuma gidişin en zahmetsiz ve kolay yolu Yeni Kapı-Hacı Osman metrosuna binip, son istasyon Hacı Osman’da inmek. Metro son durağında otobüs durağı var. Burada her 15 dakikada bir kalkan 42HM Numaralı Bahçeköy otobüslerine binin. Yaklaşık yirmi dakikalık bir seyahatten sonra Bahçeköy’de inip Kemerburgaz yolundan yaklaşık beş yüz metre kadar yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Özel aracınızla gitmek için: Arabayla gidecekseniz Maslak-Sarıyer istikametine doğru gitmeniz gerekiyor, sonra Orman Bölge Müdürlüğü’nü ve Hacı Osman’ı geçip Kilyos yolundan Bahçeköy’e ulaşabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.