arama

Aspendos Tiyatrosu Nerede, Nasıl Gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Amfi tiyatrosuyla dünya çapında üne sahip bir antik kent olan Aspendos, Antalya’nın Serik İlçesi’nin Belkıs Köyü’nde bulunuyor. Antalya’nın 8 km. doğusunda yer alan Aspendos, M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş, antik devrin köklü ve zengin şehirlerinden biri olarak göze çarpıyor. Aspendos’un simgesi olan antik tiyatro da M.S 2. Yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiş.

Tarih boyunca görenleri büyüleyen Aspendos’un günümüze kadar ayakta kalmasında Selçuklular Devleti’nin payı büyüktür. O dönemde padişahların konakladığı bir yer olan antik tiyatro, ileri mimari bilgisi sayesinde onarımlar ve tadilatlar görmüş, sağlamlaştırılmış, böylece uzunca yıllar aslından ödün vermeden ayakta kalabilmiştir. Aspendos tiyatrosunun dış cephesinde Selçuklular döneminden kalma onarım izlerini halen görmek mümkün.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1930 yılında ziyaret ettiği Aspendos Atatürk’ün derhal hasarlı kısımlarının onarılıp, yeniden kullanılması, değerlendirilmesi yönünde verdiği emirle bugün hala tarihi ve turistik açıdan cazibesini korumaktadır. Her yıl yüzbinlerce ziyaretçinin akınına uğramakta olan yapıda bugün hala konserler ve çeşitli oyunlar sergilenmektedir. Tiyatronun doğal akustiği o kadar iyi bir mimarinin ürünüdür ki, sahnedeki en kısık ses bile en arkada sıralardan rahatlıkla duyulabilir.

Aspendos Antik Tiyatrosu’na Nasıl Gidilir?

Aspendos Tiyatrosu’nun yer aldığı Aspendos Antik Tiyatrosu’na aracınız ile gitmek için Antalya-Alanya yolunun 44. kilometresinden kuzeye dönen yolunu izlemeniz gerekiyor. Sapaktan girdiğiniz zaman kısa bir süre sonra bölgeye ulaşmış olursunuz . O yolun 2 kilometre içerisinde yer alan turlardan faydalanarak da Aspendos Antik Tiyatrosu’na gidebilirsiniz. Tiyatro, Antalya’ya 50, Alanya’ya 94, Side’ye 35 kilometre uzaklıkta.

Aspendos Antik Tiyatrosu Ziyaret Saatleri

Aspendos Antik Tiyatrosu turistlerin ziyaretine yaz aylarında saat 08:00 ile 19:00 arası, kış aylarında ise saat 08:00 ile 17:00 arası açıktır.

Aspendos Antik Tiyatrosu Haritası ve Konumu

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.