arama

Antalya’da Keşfedilmemiş 5 Gizli Yer!

Türkiye’de, hemen her kentin kendine has kültürel ve antik geçmişi mevcut. Bu nedenle bir kente gidip de o şehri tanımak adına gezmemek önemli bir eksiklik olur. Bir kentin geçmişi ve sahip olduğu tarihi değerler, o kentin kimliğidir. Tatile çıkmadan önce gideceğimiz tatil beldesi konusunda, kısada da olsa bir şeyler okuyup-araştırmamız gittiğimiz şehir ve yapabileceğimiz aktiviteler konusunda bilgi sahibi olmamıza yardımcı olacaktı.

 

O nedenle, tatilinizi planlarken mutlaka o kentin önemli ve tarihi  mekanlarını gezip görmeyi de ihmal etmeyi. Tatil için bile olsa, gittiğiniz kentin veya ülkenin geçmiş ve kültürüne değer verin, tanımaya çalışın; bu size ve anlarınızı, anılara dönüştüklerinde ayrı bir değer kazandıracaktır.

Kentin Tarihi: Kimliğidir!

Her tatil bölgesinin mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken mekan ve tatları vardır. Ancak, gittiğimiz tatil bölgesinin kıyıda köşe kalmış tat ve güzelliklerini ile alternatif mekanlarını da keşfetmek lazım. Açıkçası, benliğimizin derinlerinde saklı olan kaşif ruhumuzu, tatilde tatile göndermeyip yanımıza götürüyoruz ki, bize yol göstersin.

Örneğin Antalya’ya tatile gidildiğinde, tatilin deniz ve kumdan ibaret olarak değerlendirilmemesi gerekiyor. Bu konu tamamen sizin nasıl bir tatil tercih ettiğinizle alakalıdır. Zengin tarihsel bir geçmişe sahip olan Antalya; ağırladığı misafirlerine deniz, kum, tarih, kültür, safari, rafting, sörf ve yamaç paraşütü gibi bir olacak cazip tatil olanağı sunuyor.

Bu saydıklarımız, elbette kentin bilinen genel özellikleri. Ancak, bir de keşfedilmeyi bekleyenler var. Örneğin;

1-Kızlar Sivrisi

Antalya denilince pek bilinmeyen mekanların başında Bey Dağları’nın en yüksek doruğu Kızlar Sivrisi’dir.  Özellikle dağcıların Spil, Uludağ ve Ilgaz dağlarının ardından tırmanmak için tercih ettiği bir nokta. Mevkii de yer alan göl ziyaretçilerinin kamp ihtiyacına da cevap veriyor. Bölge, kış aylarında da  tatilciler açısından önemli bir alternatif bir rota durumunda.

2-Alabalık Vadisi

Antalya-Manavgat’a  yakın mesafede yer alan Alabalık Vadisi,  doğa ile iç içe konumu sayesinde görenleri büyüleyen, keşfedilmeyi bekleyen gizli kalmış mekanlardan biri konumunda. Yeşil ormanlık yer alan  Alabalık Vadisi, ziyaretçilerinin gerek yürüyüş ve  gerekse balık avlanma beklentilerini karşılayan harika bir tatil noktası.

3-Uçansu Şelaleleri

Antalya’da Akçapınar Köyü’nde yer alan ve yaz kış ayrı güzellikleri olan bir diğer gizli tatil rota ise,  Uçansu Şelaleleri’dir. Akçapınar Köyü üzerinde Aziz Paulus Yolu güzergahında olan mekanın çevresi sandal ve çam ağaçları ile çevrili. Bu arada ziyaretçilerden dileyen serin sularda yüzme şansına da sahip.

4-Yalan Dünya Mağarası

Antalya-Gazipaşa’da muhteşem görüntüsü ile dikkat çeken Yalan Dünya Mağarası’da keşfedilmeyi bekleyen harika bir alan. Mağara içinde çok sayıda odacık yer alıyor. Mağarada da ayrıca bir birinden ilginç görüntüye sahip oyuklar, tüneller, sarkıtlar ve  dikitler yer alıyor.

  1. Sapadere Kanyonu

Antalya tatili sırasında keşfedebileceğiniz bir diğer doğal mekan ise, Sapadere Kanyonu’dur. Muhteşem  ve doğal bir manzaranın eşlik ettiği kanyon sonunda bir şelale yer alıyor. Sapandere Kanyonu,  360 metre  uzunluk  ve 400 metre yüksekliği sayesinde  doğayı sevenleri büyüleyecek güzellikte.

 

 

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.