arama

Antalya’da Gezilecek Tarihi Mekan ve Müzeler!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Antalya, “Güneyin İncisi” tanımını hak eden; Türkiye ve dünyada  tatil denilince  akla ilk gelen kentlerden biri durumunda. Gezilecek tarihi yerleri, denizinin güzelliği ve harika doğası ile insanların tatil beklentilerine çok yönlü cevap veren bir potansiyele sahip. Antalya, bu nedenle yerli ve yabancı turistlerin gözde tatil mekanı alternatiflerinde 1. sırada yer almaya devam ediyor.

Antalya özellikle; denizinin güzelliği, koy ve plajlarının doğal oluşu sayesinde hem otelde dinlenerek tatilini geçirmek isteyen tatilcilere, hem de tarihi  ören yerleri ve müzeleri gezerek tatillerini kültürel turlara dönüştürmek isteyenlere sayısız seçenek sunuyor. Her açıdan doğal güzelliği ile görenleri büyüleyen Antalya, tarihi açıdan da önemli bir çok uygarlığa evsahipliği yapmış kadim bir kenttir.

Bu nedenle kent genelinde, günümüzde dahi gezip görülecek bir çok antik kent mevcut. Bunun nedeni ise, tarihsel süreçte Antalya kentinin Hellenistik dönemde; Bergama Kralı Attalos tarafından Attelia adı ile  kurulup bütün kentin, kral tarafından surlarla çevrilmesinden kaynaklanıyor. Antalya’nın, kent merkezi dışında da gezilip görülecek güzelliklere sahip pek çok ilçe ve beldesi mevcut. Bunlar arasında Olimpos, Alanya, Kemer, Adrasan, Side, Kaş, Kalkan ve  Manavgat’ı da önermek gerekiyor.

Tatille adı özdeşleşen Antalya, gerek yurt içi gerekse yurt dışından her yıl milyonlarca misafiri konuk ediyor. Antik kentler ve yapılar bakımından tarihi zenginliği bulunan Antalya; Seleukeia Antik Kenti, Aspendos Tiyatrosu, Myra Antik Kenti, Olimpos Antik Kenti, Arykanda Antik Kenti, Aspendos Antik Kenti, Xanthos Antik Kenti, Apollonia Antik Kenti, Sillyon Antik Kenti, Side  Tapınağı, Side Antik Tiyatrosu, Side Antik Kenti, Perge Antik Kent, Simena Antik Kenti, Hadrian Kapısı, Soura Antik Kenti ve Antiphellos Antik Kentine evsahipliği yapıyor.

Denizi, havası, doğal güzellikleri ve antik ören yerleri kadar müzeleri ile de gezilip görülmesi gereken kentlerin başında Antalya yer alıyor. Kentte gezilecek yerler sıralamasında önemli bir yere sahip olan müzeler; tatilcilerin ziyaret etmesi gereken önemli duraklardan biri durumunda. Tatilinizi yaparken çok fazla kent merkezinden uzaklaşmadan Antalya’da gezebileceğiniz kent müzeleri arasında; Alanya Müzesi, Antalya Atatürk Evi Müzesi, Antalya Oyuncak Müzesi, Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi ve Side Sualtı müzesi sayılabilir.

Antalya tatili sırasında ziyaret edebileceğiniz Müzelerden bazıları:

Antalya Arkeoloji Müzesi, kent genelinde antik alanlardaki kazılardan çıkan eserlere evsahipliği yapıyor. Sahip olduğu tarihi eserler sayesinde dünyanın en zengin  müzeleri arasında yer alan Antalya Arkeoloji müzesi, ziyaretçilerine sergilediği ayrıcalıklı tarihi eserler sayesinde, tarihte unutulmaz bir yolculuk keyfi sunuyor.

Antalya Oyuncak Müzesi, yazar ve şair Sunay Akın girişi ile hayata geçti. Özellikle çocuklar tarafından keyifle gezilen Antalya Oyuncak Müzesi’nde, birbirinden farklı  ortalama 3 bin antika oyuncak ziyaretçilere sergileniyor. Antalya Kaleiçi mevkiinde yer alan müzede, sevilen çizgi film karakterlerinin heykelleri de ziyaretçiler tarafından büyük beğeni topluyor. Çocuklar kadar büyükler içinde keyifli zaman sunan Antalya Oyuncak Müzesi, 2011 yılından itibaren her yaştan ziyaretçilerini ağırlamayı sürdürüyor.

Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi,  Suna ve İnan Kıraç tarafından; Müzenin bulunduğu iki bina da 1993-1995 yılları arasında korunması gereken kültür varlığı olarak tescil ettirilmiş. Suna ve İnan Kıraç Kaleiçi Müzesinde; ziyaretçilere kahve ikramı, damat tıraşı ve kına gecesi gibi kültürel ve yöresel değerler kurgusal olarak mankenler ve çeşitli objelerle anlatılmaktadır. Bunun yanı sıra, Suna ve İnan çiftinin, kişisel koleksiyonuna ait kültür ve sanat eserleri de müzede sergileniyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.