arama

Antalya Saat Kulesi nerede, nasıl gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Antalya’da merkezde, kale kapısı bölgesinde dış surlar üzerinde yer alan barok dönem özellikli tarihi saat kulesi kubbesinin, II. Abdülhamid zamanında yapıldığı tahmin ediliyor. Tarihi saat Kulesi, kalın kare sur kütlesi üzerinde yer alıyor. Genel olarak kentlerde saat kulesi inşa etmek, ilk kez batıda kilise ve saraylarda uygulanan bir gelenek olarak ortaya çıkar.

Böylece bu gelenek, 20. yüzyılın başından itibaren Anadolu içlerinde ve Osmanlı Devleti topraklarında kendine yer bulur.Geçen zaman içinde tarihi kadran ve saatleri, elektronik saatlerle değiştirile Saat Kulesi’nin, eskilerden yalnızca çanı kaldı. Antalya Oyuncak Müzesi’nde sergilenen Kulenin çanı üzerinde; orans şeklinde Meryem, Grekçe yazılar, çarmıhta İsa ve bir aziz kabartması bulunuyor.

Saat Kulesi, Antalya merkezde Kale Kapısının doğu bölümünde, Sadrazam Küçük Said Paşa tarafından yaptırılan ve dış kalenin kuzeyde yer alan burçlarında bulunuyor. Tabanının oturduğu burç beş köşeli olan Antalya Saat Kulesi’nin, yerden yüksekliği ise, toplam 14 metredir. Tarih boyunca, yer aldığı kentlerin önemli mimari yapı ve süsleri konumunda olan saat kuleleri, aynı zamanda bulunduğu o kent yaşayanlarının bir araya gelme ve buluşma merkezi konumunda idi.

II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yılında, Alman İmparatoru II. Wilhelm’ın 1901 yılında hediye ettiği saat, Sadrazam Küçük Said Paşa tarafından Saat Kulesi olarak yaptırıldı. Antalya Saat Kulesinin yapımında kaide bölümü için beş köşeli bir Bizans Kulesi ve dıştan bir merdiven düzeneği inşa edilmiştir. Eskiden el yapımı dövme demirden olan saat mekanizmasının; saati ve saat kadranları 1974 yılında Antalya’nın ünlü saatçisi Ali Rıza Suduran tarafından elektronik saatle yenilendi.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.