arama

Antalya Murat Paşa Camii nerede nasıl gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Turizm başkenti Antalya’nın en önemli turistik merkezlerinden birisi olan Antalya Murat Paşa Camii MuratPaşa ilçesi sınırlarında yer almaktadır.

1570 yılında inşa edilen cami her ne kadar Osmanlı döneminde yapılsa da mimari motiflerini Selçuklu Devleti’nden almıştır. Anadolu’nun hemen hemen her yerinde görülen devşirme malzemeli eserlerden birisi de Antalya Murat Paşa Camii olarak kayıtlara geçmiştir. Caminin son safının hemen arkasında bulunan sütunlar ve onların Korint nizamına göre yapılmış olan başlıkları eserin en belirgin devşirme malzemeli olarak göze çarpmaktadır.

Osmanlı Devleti zamanında Antalya’da iki tane Murat Paşa olması camiyi inşa ettiren Murat Paşa’nın hangisi olduğu konusunda birçok tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Evliya Çelebi’nin ünlü eseri Seyahatname’den yola çıkılarak caminin eski adının Kuyucu Murat Paşa Camii olduğu bilinmektedir. Ancak ilerleyen yıllarda elde edilen bilgilere bakıldığında camiyi yaptıran Murat Paşa’nın Karaman Beyi Murat Paşa olduğu ortaya konulmuştur. Toplamda 4 adet kubbeye sahip olan Murat Paşa Camii’nin 1 tane minaresi bulunmaktadır.

Antalya Murat Paşa Camii beden duvarı tamamen kesme taşlardan yapılmıştır. İçerden bu duvarların üst kısımlarını boydan boya kalem işi bir kitabe frizi dolaşır. Tromp içleri, araları ve kubbe tamamen koyu zemin üzerine açık renkli bitkisel motiflerle süslenmiştir. 1960 yılında onarılmıştır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.