arama

Ankara Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik fellik

Başkentin en önemli sembollerinin başında gelen Ankara Kalesi, konuklarına eşsiz bir kent manzarası sunuyor. Galatlar’dan Romalılara, Selçuklular’dan Osmanlılar kadar pek çok medeniyetin izlerini taşıyan yapının etrafındaki dar sokaklarında gezerken birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

M.Ö. 2. yüzyılda Roma hakimiyetine geçtikten sonra kale surları ile çevrili Ankara, ilk defa dış kesimlere doğru yayılmaya başlamış. Yerleşim alanlarının daha geniş bir alana yayılmasından savunma duvarları da nasibini almış ve Augustus Tapınağı’nın olduğu bölgeye doğru genişletilmiş. 7. yüzyılın 2. yarısında Bizanslılar’ın kentte hakimiyet kurması sonucunda yapıda onarım çalışmaları başlamış.

İmparator II. Konstantinos’un emriyle dış kale inşa edilmiş. Sık sık Bizans ile Selçuklu hakimiyeti arasında gidip gelen kale, Osmanlılar tarafından da kullanılmasına rağmen Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa’nın yaptırdığı dışında onarım görmemiş. Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde ise kalenin en yüksek burcu olan Akkale, 1921 yılından itibaren Atatürk’ün direktifleri doğrultusunda kurulan Eti Müzesi’ne ev sahipliği yapmış.

Ankara Kalesi’nde Gezilecek Yerler

Ankara Kalesi’nin hem iç hem de dışında yer alan Osmanlı döneminden kalma pek çok yapı bulunuyor. Bu yapıların bir kısmı hediyelik eşya dükkanı, sanat evi, restoran ve otel olarak kullanılırken; bir kısmında zengin koleksiyonları ile gezginlerin ilgisini çeken müzeler yer alıyor.

Hamamönü’nde 19. yüzyılda inşa edilen konakların öncülleri olan evler, Hisar Kapısı’ndan iç kaleye girdiğinizde karşınıza çıkacak. Dik bir alanda inşa edildikleri için bu yapılar dar planlı olarak tasarlanmışlar. Yerel halk alt katları kışlık, üst katları yazlık kullanıma uygun şekilde oluşturmuş.

Ankara Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Ankara Kalesi Ankara’nın Altındağ bölgesinde yer alıyor. Kaleye 08.30-17.30 saatleri arasında herhangi bir ücret ödemeden giriş yapabilirsiniz. Kente hakim bir konumda yer alan tarihi mekana ulaşım için Ulus Meydanı’ndan geçen minibüs, otobüs ve metro seferlerinden faydalanabilirsiniz.

Meydana geldiğinizde isterseniz anıtın yanından yukarı doğru yürüyebilir ya da yoldan bir taksi çevirebilirsiniz. Normal bir tempoyla yürüyüş aşağı yukarı 30 dakika sürecektir. Taksiyle ise en fazla 10 dakika içinde kalede olacaksınız.

Ankara Kalesi Konumu

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.