arama

Ankara Gezilecek Yerler

Ülkemizin başkenti Ankara, gezilecek yerler konusunda da oldukça zengin alternatifler sunuyor. Şehirde yer alan Hamamönü, Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi ve Anıtkabir gibi birçok yapıyı listenize ekleyerek Ankara’da güzel bir rota izleyebilirsiniz.

İşte Ankara’da gezilip görülmesi gereken yerlerden örnekler ve detayları…

Anıtkabir

Ankara gezilecek yerler listesinde akla gelecek ilk yerlerden olan Anıtkabir, bildiğiniz üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı. Mimari anlamda oldukça dikkat çekici olan kompleksin inşası 1944-1953 yılları arasında gerçekleştirilmiş. Barış Parkı ve Anıt Bloku isimli iki ana bölümden oluşan kompleks, 2. Ulusal Mimarlık döneminin en güzel örneği olarak nitelendiriliyor.

Hamamönü

Bölgenin adının, II. Murad’ın kadı askeri Celalettin Karacabey tarafından yaptırılan külliyede bulunan hamamdan geldiği düşünülüyor. Altındağ Belediyesi tarafından yürütülen hummalı çalışmalar sonucunda kente geri kazandırılan yerleşim bölgesi, 19. yüzyıldan kalma 250 yapıya ev sahipliği yapıyor. Hamamönü ziyaretiniz sırasında kente özgü sivil mimariye dair güçlü izlenimler edinebilirsiniz.

Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulu Park

Adını TBMM’de üç dönem milletvekilliği yapmış Tunalı Hilmi Bey’den alan cadde, eğlence mekânları ve çeşitli markalara ait mağazaları ile özellikle hareketli yaşamı sevenlerin dikkatini çekecek. Konu sosyalleşmek ve alışveriş yapmak olduğunda, Tunalı Hilmi Caddesi’ne muhakkak zaman ayırmalısınız. Kuğulu Park ise Tunalı Hilmi Caddesi’nin üst kısmında yer alıyor. Park, kentin kalbinde zaman geçirilebilecek en güzel yerlerden bir tanesi.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi’nin kim tarafından ve ne zaman inşa edildiği konusunda bir kaynağa ulaşamamış durumdayız. Çeşitli uygarlıklardan izler barındıran Ankara Kalesi konusunda elde edilen bulgulara göre kale, Galatlar’ın kente yerleştiği dönemde tüm kudreti ile ayaktaymış. Bu topluluğun ardından bölgede hâkimiyet kuran Romalılar zamanında Ankara, kalenin dışına taşacak şekilde genişlemiş. Bizanslılar ise dış kaleyi inşa ederek kentin savunmasını güçlendirmiş.

Ankara Kalesi günümüzde kafeler ve hediyelik eşya dükkânlarıyla çevrili. Kale, manzarası dışında tarih kokan sokaklarındaki yapılarla da gezginlerden oldukça rağbet görüyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Kalesi’nin asırlara meydan okuyan surlarının güneydoğu tarafında bulunuyor. Müze, Paleolitik Çağ’dan itibaren Anadolu’da egemenlik kurmuş uygarlıklara odaklanıyor. Burada Antalya yakınındaki Karain Mağarası ile Çatalhöyük, Alacahöyük, Burdur Hacılar gibi önemli kazı alanlarından getirilen tarihi eserler sergileniyor.

Rahmi M. Koç Müzesi

2005 yılında açılışı gerçekleştirilen Rahmi M. Koç Müzesi, başkentimizin sanayi temalı ilk ve tek müzesi olma özelliğine sahip. Müzede Mustafa Kemal Atatürk’ün eşyalarının yanı sıra ilgi çeken Çengelhan ve Safranhan’da faaliyet gösteriyor.

Kızılay Meydanı

Kızılay Meydanı, Ankara’nın adeta simgesi haline gelmiş bölgelerden biri. Ankara’da gündelik yaşamın en önemli merkezlerinden biri olan Kızılay Meydanı, alışveriş tutkunlarının hoşuna gidebilecek sayısız mekâna sahip. Meydan, adını bir zamanlar yanı başında olan Kızılay’ın genel merkez binasından alıyor. Toplu taşımanın da kalbi olarak nitelendirilen meydan çevresinde soluklanmak için tercih edebileceğiniz birçok kafe bulunuyor.

Etnografya Müzesi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının Anıtkabir’in inşası tamamlanana kadar yerleştirildiği Etnografya Müzesi, Anadolu Türk kültüründe yüzyıllar içerisinde yaşanan değişimlere ışık tutuyor. Başkentte Türk kültürünü geniş kitlelere tanıtan bir müze olan yapı, 1930 yılında halkın ziyaretine açılmış durumda. müzede, gezginleri İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica’nın imzasını taşıyan Atatürk heykeli karşılıyor. Heykeli inceledikten sonra merdivenleri çıkıp kubbe altı holünde ilerledikten sonra tesisin 11 sergi alanın bulunduğu iç avluya ulaşabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.