arama

Anadolu Hisarı Gezilecek Yerler

Bizans’ın Karadeniz üzerinden yardım almasını engellemek amacıyla Sultan Yıldırım Bayezid tarafından İstanbul Boğazı’nın en dar noktasındaki tepeye yaptırdığı ilk hisarımızdır. Asıl kale, iç kale duvarları ile üç kaleden oluşmaktadır. Anadolu Hisarı’nın tam karşısına yapılan Rumeli Hisarı ile İstanbul’un fethinden sonra da Boğaz’ın Karadeniz girişi tam anlamıyla kontrol altına alınmıştır. Günümüzde Beykoz Belediyesi sınırları içerisinde yer alan hisar restore edilerek son halini almıştır.

İstanbul’da yaşayıp Anadolu Hisarı’nı görmeden olmaz. İstanbul’un güzide bölgeleri arasında yer alan Anadolu Hisarı, buram buram tarih kokan havasıyla sizi adeta büyüleyecek. İşte Anadolu Hisarı turunuzda muhakkak uğramanız gereken yerler…

Mihrişah Sultan Çeşmesi

Osmanlı padişahlarından olan 3. Selim, annesi Mihrişah Sultan adına bu çeşmeyi yaptırmıştır. Günümüze kadar kendi orijinal güzelliğini koruyabilen ve Boğaziçi tarihi resimlerinde kendisine en çok yer bulabilen eserdir. Mihrişah Sultan Çeşmesi geniş yüzeyinde bulunan tuğralar 3. Selim’ e aittir. Çeşmenin dört tarafında toplam otuz iki satır kitabe vardır ve bu kitabeleri Hafif Mehmet Paşa yazmıştır.

Küçüksu Kasrı

Bulunduğu lokasyon itibariyle Anadolu Hisarı, yerleşim tarihi Bizans’a dayanan sevimli bir bölgedir. Osmanlı padişahları Küçüksu ve civarını “Hasbahçe” olarak kullanmışladır. Özellikle IV. Murad buraya olan sevgisini belirtmek amaçlı “Gümüş Selvi” ismini vermiştir. Divittar Mehmet Paşa, Sultan 1. Mahmud döneminde padişaha sunmak amaçlı onun bu sevdiği Hasbahçe’ de denizin hemen kıyısına iki katlı ahşap saray yaptırmıştır. Bu yapı, 3. Selim ve 2. Mahmud dönemlerinde de onarılarak kullanılmıştır.
Kasr toplam üç kattan oluşmaktadır. Yığma ve kargir tekniği ile yapılan yapının bodrumu kiler amaçlı mutfak ve hizmetçilerin kullanımına ayrılmış; diğer katlarda ise ortak bir alana açılan dört odadan oluşan yapısı ile tam bir Türk evi planını yansıtmaktadır.

Osmanlı Mezarlıkları

Beykoz, Osmanlı Döneminde padişahların gözbebeği, has bahçe olarak kullandıkları ve belirli aralıklarla gelip kaldıkları o büyülü atmosferini halen koruyor. Göksu yakınındaki hicri 1069 tarihli mezar taşına sahip olan Anadoluhisarı Mezarlığı, en eski Osmanlı Mezarlığı olarak biliniyor.

Muhaşşisinan Camii

Muhaşşisinan Camii, Muhaşşi Sinan Efendi tarafından 1574 te yaptırılmıştır. Amasya’dan medrese eğitimi için İstanbul’a kadar gelmiş olan Muhaşşi Sinan Efendi’nin gerçek ismi Yusuf Bin Hüsameddin Efendi’dir. Tek minareli ve tek şerefeli olan Muhaşşisinan cami 2018 yılında restore edilmeye başlanmıştır.

Tarihi Evler

Beykoz adını duyduğunuzda aklınıza yemyeşil maviye komşu doğal güzelliklerin gelmesi kadar doğal bir şey yok. Bu bölgenin tarihi evleri ise adeta sembol olmuş durumda. Bu ahşap evler buram buram tarih kokan atmosferleri ile geçmişin izini günümüze taşısalar da gerekli ilgiyi göremedikleri için kaybolmaya yüz tutmuş durumdalar. İstanbul’ un en uzun sahili olan Beykoz Sahili’nin kıyı ve arka şeridinde yer alan tarihi evleri gördüğünüzde kendinizi Osmanlı’nın sokaklarında dolaşıyor gibi hissedeceksiniz.

Mihrişah Sultan Camii

2. Mustafa’nın eşi Mihrişah Sultan tarafından 1750 yılında yaptırılan camii 2. Mahmut’un isteği üzerine 1835 te restore edilmiştir. Caminin Cumhuriyet döneminde ise çok partili sisteme geçişin arkasından lokal olarak kullanılması halkın büyük tepkisine neden oldu. Tam 84 yıl sonra Mihrişah Sultan Cami tekrar esas amacı ile kullanılmaya başlandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.