arama

6 Adımda Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rıdvan KÖSE Rıdvan KÖSE
  • 1 Star
    Loading...

Erken rezervasyon ülkemizde son yıllarda oturmaya başlayan bir kavram. Avrupa ülkelerinde 20 yılı aşkın süredir uygulanan erken rezervasyon ile tatili çok daha uygun fiyatlara getirmek mümkün. Hatta ülkemizde hep duyduğumuz “Elin oğlu bizim ülkemizde bizden daha ucuza tatil yapıyor” klişesinin de mimarı aslında erken rezervasyondur. Çünkü önceden planlanan bir tatil için otellerde yapılacak rezervasyonlarda yüzde 70’e varan indirimler görülebiliyor. Böylelikle sezon açılmadan otel işletmesinin kasasına sıcak para girişi sağlanırken tatilciler de tatili yarı fiyatına getiriyor. İşin özünde ise iki taraf da kazanıyor. Peki erken rezervasyon yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

6 Adımda Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır?

1-Tatil tarihinizi belirleyin

Tatil planlamanızı ne kadar önceden yaparsanız o kadar karlı olacaksınız. Bu yüzden tatil tarihinizi olabildiğince erken netleştirmeye çalışın. Şirketlerin genel olarak izin tarihleri aynı dönemlere denk gelir. Yani bu yıl Temmuz ayında izin yapıp bir sonraki yıl Eylül ayında izin yapmazsınız. Bu nedenle şirketinize belirlenen izin tarihlerinden birisini seçip aylar öncesinden yazılı bildirim yaparak tarihi netleştirebilirsiniz.

2-Tatile gideceğiniz bölgeyi belirleyin

Tatilinizi ne üzerine planlıyorsanız ona göre bölge veya şehir seçimi yapmalısınız. Yoğun bir çalışma yılından sonra deniz, kum ve güneşin tadını çıkarayım diyorsanız Akdeniz ve Ege’de bir tatil planı yapmanız gerekiyor. Ancak amacınız yeni yerleri keşfetmek ve doğa yürüyüşleri yapmak ise ona uygun bölgeler seçmeniz gerekiyor. Bu yüzden tatilinizin amacını ve ona uygun bölgeyi de önceden belirlemeniz gerekmektedir.

3-Tatile Gideceğiniz Oteli Araştırın

Geldik olayın en önemli kısmına. Tatile gideceğiniz oteli tüm detaylarıyla aramanız ve binlerce otel arasından size en uygun olanını bulmanız gerekmektedir. Fotoğraflardan bakarak otel aramak sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Photoshop harikası bir otele rezervasyon yaptırıp gittiğinizde hayalleriniz suya düşebilir. O yüzden otel araştırması yaparken mutlaka daha önceden orada kalmış olan misafirlerin yorumlarını okuyun. Otel hakkında misafirlerin yazdıkları yorumlar sizin için en ideal oteli seçmekte büyük yarar sağlayacaktır.

4-Erken rezervasyon firmasını seçin

Ülkemizde son yıllarda birçok firma erken rezervasyon konusunda ciddi çalışmalar yapmaya başladı. Erken rezervasyon otelleri alanında uzmanlaşan bu firmalardan birisi ile yapacağınız rezervasyon ile büyük fırsatlar yakalayabilirsiniz. Ancak firmanın güvenilirliğini de göz önünde bulundurun ki hem paranız hem de tatiliniz yanmasın!

5-Erken rezervasyon Sigortası Yaptırın

Erken rezervasyon konusunda sıklıkla yapılan hatalardan birisi sigorta yaptırmamaktır. Nasıl arabamızı, evimizi ya da iş yerimizi sigorta yaptırıyorsak tatilimizi de sigorta yaptırarak güvence altına almamız gerekmektedir. İnsanın başına binbir türlü şey gelebilir. Olur da bir işiniz çıkar ve belirttiğiniz tarihlerde tatile gidemezseniz paranız yanmasın. O yüzden “Bir şey çıkmaz, ben o tatile kesin giderim” şeklinde büyük konuşmayın ve tatilinizi garanti altına alın ki kafanız rahat olsun.

6-Uygun fiyatlı tatilin keyfini çıkarın

Erken rezervasyon sayesinde kendinize en uygun oteli buldunuz ve tatilinizi neredeyse yarı fiyatına getirdiniz. Erken rezervasyon otelleri sayesinde paranız cebinizde kaldı. Hatta belki de tatil için ayırdığınız bütçenin yarısına tatil yaparak seneye yapacağınız tatili de garanti altına aldınız. O zaman bu eğlence dolu tatili sonuna kadar hak ettiniz. Hadi bakalım gün sizin gününüz!

ERKEN REZERVASYON BAZEN HAYAT KURTARIR… BENZER DURUMLARDA KALMAMAK İÇİN FIRSATLARI KAÇIRMAYIN…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.