arama

Yaşlılar için tatil tüyoları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rıdvan KÖSE
  • 1 Star
    Loading...

Güzel bir tatili sadece gençler ve çocuklar iple çekmez. Elbette yaşlıların da tatile ihtiyacı vardır. Her ne kadar gençler kadar hareketli ve aksiyon dolu bir tatil geçirmeseler de yaşlılar için tatil kafa dinlemek anlamına gelir. Gençler bol aksiyon ve dolu dolu bir tatil yaparken yaşlılar çok aşırı sıcak olmayan doğa yürüyüşleri yapabilecekleri bir tatili tercih ederler.

Yaşlılar için verimli tatil tüyolarını sizler için derledik. İşte o tüyolar;

İLAÇ LİSTENİZİ ÇIKARMAYI UNUTMAYIN

Huzurlu bir tatil için valiz hazırlarken önce ilaçlarınızı koymayı unutmayın. İlaçlarınızın listesini, son aldığınız sağlık raporunu ve varsa mevcut hastalığınızın olduğu bir not kağıdını valizinize koymayı ihmal etmeyin.

GÜNEŞE DİKKAT!

Tatil beldelerinde güneşin etkisini fazlasıyla gösterdiği yerlere gitmekten uzak durun. Çünkü yaşlılar için aşırı sıcak kesinlikle faydalı değildir. Eğer tatil için seçtiğiniz bölgede güneş etkisini gösteriyorsa yanınızda mutlaka güneş kremi, sinek ve böcek ısırmalarına karşı bir ilaç veya krem bulundurun. Ayrıca valizinizi hazırlarken rahat bir ayakkabı ve terletmeyen hafif pamuklu ve açık renk giysiler tercih edin.

YOLCULUK ÇOK ÖNEMLİ

Tatil için yola çıkacağınız zaman sizin için en rahat ulaşım aracını tercih edin. Dar koltuklar arasında, sıcak ve bunaltıcı bir otobüste saatlerce yapılacak olan yolculuk tatil öncesinde sizi fazlaca hırpalayabilir. Bu da tatilinizin daha yolda bitmesi anlamına gelebilir. O yüzden otobüsten çok varsa treni tercih edin. Eğer otomobille gidecekseniz mutlaka 2-3 saatte bir mola vererek egzersizler yapın. Yürüme imkanı bulunan gemiler de sizin için uygun olacaktır. Eğer tatile uçak ile gidecekseniz mutlaka kısa aralıklarla uçakta yürüyüş yapın. Aktarmalı olarak uzun mesafe uçacaksanız aktarmalar esnasında iyice dinlenin.

BULMACA ZİNDE TUTAR

Güneşin dik vurduğu saatlerde dinlenirken yapılacak en güzel şey bulmaca çözmektir. Hem hafızayı diri tutar hem de zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmazsınız. Çünkü herkes dışarıda güneşin keyfini çıkarırken sizin evde olmanız canınızı sıkabilir. O yüzden zamanı çabuk geçirip akşam etmek için bulmaca çözmek ya da kelime oyunları oynamak tatilde sizi zinde tutacaktır. Ayrıca tombala, tavla ve domino gibi konsantrasyon gerektiren oyunlar oynamak da yararlı olacaktır.

FAZLA YORULMAMAK ÇOK ÖNEMLİ

Eğer tatilinizi doğayla baş başa, yeşilliklerin ve yaylaların içerisinde geçiriyorsanız keşif merakınıza yenilip çok fazla yorulmamanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Her gün planlı bir şekilde artırılacak yürüyüş temposu ayarlanmalı. Solunum sıkıntısı olanlar tatile çıkmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Sıcaktan bunaltacak yerler yerine tatil için yaylalar, oksijen açısından zengin bölgeler tercih edilmelidir. Böylece temiz hava ve bol oksijen sayesinde zinde kalacak fazlaca yorulmayacaksınız.

İŞTAHINIZA DİKKAT EDİN

Tatil denince akla ilk yöresel lezzetler geliyor. Çoğu zaman bu yöresel lezzetlerin cazibesine yenilip yemeği fazla kaçırırız. Yaşı ilerlemiş olanlar gençlere göre bu konuda daha fazla sıkıntı çekerler. O yüzden yeni tatları keşfederken iştahınıza dikkat etmeye ve ağır çalışan sindirim sisteminizi yormamaya dikkat edin.