arama

Tatil Bavulunda Bulunması Gereken 10 Şey!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hülya AŞKAROĞLU
  • 1 Star
    Loading...

Bahar kapıda, yakın zamanda peşi sıra da yaz da gelecek. Yaz, bütün cazibesi ve baştan çıkarıcılığı ile kent yaşamında, her daim yorgun olan bedenlerimizi ve tatil diye inleyen ruhumuzu saracak. Doğrusu bizlerinde aklı da ruhu da, her zaman bir tatil fırsatı yaratma gayretinde.

Durum böyle olunca hızlı, pratik ve doğru bavul hazırlayabiliyor olmakta büyük önem kazanıyor. Örneğin, mevsim ne olursa olsun bir tatil bavulunda olması gerekenler var. Bunları doğru biçimde sıralamanız ve önem sırasına göre bavulunuza yerleştirmeniz gerekir aksi halde, tatilde kendinize gereksiz ve fazla yük edinmiş olursunuz.

Tatil bavulu hazırlarken, nereye gittiğiniz ve kaç gün kalacağınız da önemli. Tatil için gittiğiniz yerin yurtdışı bir ülke veya yurt içi farklı bir kent olması, hava durumu, mevsim ve tatilin içerik amacına göre, bavul hazırlanmasını gerekiyor. Yaz tatili, kış tatili, iş seyahati, hafta sonu tatili gibi çocuklu ailelerin hazırlayacağı bavulların gerek yerleştirme öncelikleri ve gerekse yerleştirme biçimleri çok farklı olacaktır.

Tatil çıkmayı planladığımız ülke, şehir veya bölgeye ne ile ve nasıl seyahat edeceğimizde, hazırlayacağımız tatil bavulunun içerisini ve bavul sayımızı belirlememizde önemli bir unsur olarak karşımıza çıkar. Ancak ne olursa olsun; bir tatil bavulda mutlaka olması gerekenler var. Bunların neler olduğuna hep birlikte bakalım, belki yakında bir tatil planı aniden kapımızı çalar, belli mi olur…

Tatil Bavul Ortaya Çıkar; Gelelim tatil bavulumuzun olmasa olmazlarına:

1- Tatilden bir kaç gün önce evde ortaya çıkan bavul, tatilden önce bizi sabırsızlıkla beklediğimiz tatil konusunda sakinleştirir; “orda bir tatil var ve ben gidip yaşayacağım” şeklinde.

2- İlk akla gelenler, seyahat bavulunda yerini almak üzere evde bir tarafa konulur; evde yoksa da en kısa zamanda satın alınır. Bu ihtiyaçlar genellikle kullanmayı düşündüğümüz veya kullanabileceğimiz gereksinimlerimize yönelik eşyalardır. Ama gerçekten ihtiyaç duyar mıyız, tatil dönüşü bu sorunun cevabını tecrübe etmiş olarak döneriz.

3- Gideceğimiz yerim hava durumu, bizler için çok önemli unsurlardan biri durumundadır. Giysilerimizi ve yanımıza almayı planladığımız eşyalarımızı, gideceğimiz yerin olası hava durumuna göre, önceden ayarlamamız bize büyük rahatlık sağlayacaktır.

4- Eğer yolculuk sırasında bulantısı olanlardansanız, öncelikle bulantınıza çözüm noktasında faydalı olabilecek bulantı önleyici ilaç, yaz aylarında tatile çıkılıyorsa oje, güneş koruyucu krem ve saç tokaları hemen akla ilk gelenler arasında. Kaliteli camları olan bir güneş gözlüğü, her türlü kullanım alanı olan yara bandı, telefon şarj cihazı ve genel kullanılabilecek ağrı kesiciler bavulumuzun olmasa olmazları arasında yer almalı.

5- Alışveriş açlığım da tatilde benimle gelecek, “Bavula koyup kendime yük etmektense, tatilde arayıp bulurum ve ihtiyacım olanı da satın alırım” diye bilirsiniz. Ne diyelim, o zaman yanınızda taşımayın; satın alın!

6- Tatildeyiz diye yatmamak olur mu? Elbette olmaz, gece yatmak için gerekli olan pijama, şort veya iç çamaşırları; bavulda en dar alanlara dahi sıkıştırılabilen ve bavulda konfor aramayan, mütevazı giysiler olarak kalbimizi kazanır.

7- Tatilde rahat ayakkabılar, tatilimizin nasıl geçeceğini belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Tatilde plaj, havuz, şehir turu veya kaldığınız otelin SPA’sında vakit geçiriyor olun, tatil konforunuz için rahat kullanımlı ayakkabılar; tatil neşeniz kadar önemli! Ve, bavulun olmasa olmazlarındandır.

8- Eyvah, tatilde ne giyeceğim? Sanırım özellikle kadınların tatile giderken, en çok paniklediği konuların başında geliyor bu kaygı. İnanın, tatile gittiğiniz yerde, 333 kezdir giydiğiniz bir elbise ya da şortun, o tatil beldesinde yaşayanlar açısından hiçbir önemi yok. Kaldı ki, yeni alıp ilk kez giydiğiniz kıyafetler içinde zaten size madalya veren olmayacaktır. Nasıl rahat ediyorsanız öyle davranın!

9- Kadın her yerde kadın olduğuna göre, tatil bavulunda büyük yer tabi ki kozmetiklerin. Ama, ben tatilde kozmetiklerle uğraşamam, zaten doğal bir güzelliğim var ve kendime güveniyorum diyorsanız. Fazla bir şeyler almanıza gerek kalmadan; ruj, rimel, allık, far ve eye liner’ın zarif dokunuşu size yeterli gelecektir.

10- Giysilerde birbirine yakın renkler kolay kombinler oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Akşam saatlerinin ani serinliğine karşı bir hırka veya şal, kirli giysileriniz muhafazası için kirli poşeti. Her zaman her yerde, özellikle gerektiğinde bir şeyleri bulmak pek mümkün olmaz; o nedenle bavulun bir tarafına bu can kurtaran poşetleri sıkıştırmakta fayda var.