arama

Sonbahar’da Avrupa Turu

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Saniye Kavas Saniye Kavas
  • 1 Star
    Loading...

1. Slovenya
Herkes yaz tatilini bitirdiğine göre Sonbahar’ı bekleyenleri bu yazıya alalım. Tüm öğrenciler okula, çalışanlar iş yerlerine gidebilir.
Bütün yaz çalışanlar, tatil turlarını Sonbahar’a bırakanlar için ise unutulmaz bir Avrupa kenti var sırada.

Dünya işlerinden uzaklaşın, çocukluğunuzda dinlediğiniz masallarda şatolar var ya hani, o şatoların kenarından akan ırmaklar, nehirler var, hatırladınız mı? O masallar kesin burada yazılmış diyeceğiniz bir yer Slovenya… Güney Orta Avrupa’nın belki de en güzel yeri Slovenya Cumhuriyeti… Her sokağı tarih, her sokağı bir masal kitabının sayfası gibi. Slovenya Cumhuriyeti Kuzeyde Avusturya, Kuzeydoğu’da Hırvatistan, Güney ve Güneybatı’da Macaristan, Batı’da İtalya ve Güney’de Adriyatik Denizi ile çevrili. Başkenti ve en kalabalık şehri Ljublijana. Gezinize başkentten başlayabilirsiniz. Ljublijana, sizi sarı, kırmızı, kahverengi gibi sonbaharın tüm renkleri ile karşılar. Eski ve yeni şehir olarak ikiye ayrılmış olan şehrin her iki tarafı da gezip görülebilecek yerlere sahip. Ljublijana Nehri kenarında yürüyüş yapa bilir, tarih ve doğayla iç içe geçmiş mekanlarda kahvenizi içebilirsiniz.

Bled Gölü Aslında Slovenya’ya gitmenin tek nedeni bu göl olabilir. Başkente 55 km uzakta. Büyük ihtimalle buraya ulaşmak için araba kiralamak isteyeceksiniz, çünkü yollar o kadar görülesi ki,on metre arayla durup fotoğraf çekmek için durmak zorunda kalacaksınız. Gerçek bir doğa harikası. Klasik olarak, hem yeşil hem de mavinin buluşması, burada tam anlamıyla gözle görülür, elle tutulur bir durumda.

Nehrin kenarında kahvaltı yapan, kitap okuyan, ördekleri besleyen insanların oraya bir ressam tarafından kondurulduğunu düşünebilirsiniz. Çünkü etrafta bir gürültü, bir çöp, duyamassınız, göremessiniz. Yalnızca ördeklerin sesi ve nehrin ortasında buluna Bled Adasına ulaşımı sağlayan küçük teknelerin sesi mevcut. Turist kafilelerini taşıyan teknelere Pletna deniyor. Bu teknelerle Bled Kalesi’ne çıkabilirsiniz. Merivenleri çıkmak için üşenmeyin çünkü göreceğiniz manzarıyı bir daha unutamayacaksınız.

Ne Yenir?

Slovenya, yemek kültürü olarak çevresindeki tüm ülkelerden etkilenmiş. Ama özellikle Bled Gölü kenarında bulunan restoranlarda bölgenin en ünlü tatlısı Kremna Rezina‘yı tadabilirsiniz. Milföy hamuru ve krema ana malzamesi. Gelen turistlere ilk bahsedilen yemek Kremna Rezina, gerçekten çok lezzetli.

Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları günde iki sefer düzenliyor Slovenya’ya. Bu nedenle Türkiye’den gidişte bir sorun olmuyor. Ancak Slovenya’da ulaşım biraz pahalı. Turistler ya araba kiralıyor, ya da otostopla gidecekleri yerlere gidiyorlar. Son derece güvenli bir ülke olduğu için, otostopla seyahat etmek çok normal karşılanıyor.

Nerede Kalınır?

Eğer şehir merkezinde kalacaksınız, önceden rezervasyonunuzu yaptırıp gidin,kalacak yer bakımından sorun yaşayabilirsiniz. Başkente yakın yerlerde küçük işletmeleri de tercih edebilirsiniz.

 

etiketlerETİKETLER

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.