arama

Sakıp Sabancı Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Ücretleri!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hülya AŞKAROĞLU
  • 1 Star
    Loading...

Sakıp Sabancı Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Ücretleri! İstanbul’da bulunan özel Müzeler arasın da yer alan Sakıp Sabancı Müzesi, bir çok alanda sanat ve sanatçının önemli buluşma merkezlerinden biri durumunda. Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul – Boğaziçi’nin en eski yerleşim yerlerinden Emirgan’da yer alıyor. Uzun  süre Hidiv Ailesi tarafından kullanılan köşk binası, 1950 yılında Hacı Ömer Sabancı tarafından satın alındı. Prenses İffet’ten satın alınan köşk, bahçesinde bulunan at nedeniyle  Atlı Köşk olarak biliniyor.

Zaman içinde Hacı Ömer Sabancı’nın ardından köşkü Sakıp Sabancı, kullanmaya başladı. Sakıp Sabancı ise, Atlı köşkü 1998 yılında eşyalarıyla, müzeye dönüştürmek üzere Sabancı Üniversitesi’ne devretti. Atlı Köşk, müzeye dönüştürüldükten sonra 2002 yılı itibariyle, ziyaretçileri ağırlamaya başladı. Sakıp Sabancı Müze’si, geçen zaman içerisinden çeşitli genişletme çalışmaları sonucu uluslararası standartlara kavuşturulmuş. Müze çeşitli sergi, eğitim programları, konferans ve seminer etkinlikleri sayesinde ayrıcalıklı bir konuma geldi.

 MÜZESİ ZİYARET SAATLERİ VE GİRİŞ ÜCRETLERİ

Sakıp Sabancı Müzesini ziyaret etmek isteyenler, Müzeye Pazartesi günleri hariç her gün girebiliyorlar. Hafta içinde Salı, Cuma ve Pazar günleri  ise; saat 10.00 ila 18.00 arasında, Cumartesi günleri ise saat: 10.00 ila 22.00 saatleri arasında  müzeyi ziyaret edebiliyorsunuz. Müze ziyaretleri Çarşamba günleri ücretsizdir.

Müzeye Giriş Ücreti: 20 TL. Öğrenciler, öğretmenler ve 60 yaş üstü ziyaretçilerin 10 TL giriş ödemesi yeterli oluyor. Grup indirimi ise, en az 10 kişi olmak kaydı ile 15 TL olarak uygulanıyor.

Müzede Sergilenen Eserler arasında; Sakıp Sabancı Müzesi Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu. Müze olarak hizmet veren köşkün üst katında Osmanlı Dönemi’nden kalma, kitap ve hat sanatın en güzel  örneklerini görme şansınız var. Aynı salonda Osmanlı padişahlarının tuğraları, resmi belge ve hattatların kullandığı yazı araçları sergileniyor.

SAKIP SABANCI MÜZESİ NEREDE, NASIL GİDİLİR?

İstanbul’da bulunan ve çok yönlü sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan Sakıp Sabancı  Müzesi; Sakıp Sabancı Caddesi No:42 Emirgan, Sarıyer adresinde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Milli Saraylar uğramalı  çalışan boğaz turu Dentur Avrasya ile katılımcılar; dilerlerse Kabataş – Beşiktaş – Emirgan – Küçüksu – Beylerbeyi’nide gezebiliyor. Dentur bileti 15 TL. Öte yandan bir diğer ulaşım alternatifi ise, Emirgan iskelesinden İstinye, Kanlıca, Kandilli, Anadoluhisarı, Bebek, Arnavutköy ve Çengelköy’den yapılabilecek vapur seferleri. Öte yandan müzeye ulaşımda kullanılabilecek  otobüs hatları şöyle:

22RE Kabataş – Reşitpaşa

25E    Kabataş – Sariyer

22      Kabataş – İstinye Dereiçi

40      Taksim  – Sariyer

40T    Taksim  – İstinye Dereiçi

42T    Taksim – Bahçeköy

EL1    Emirgân – 4. Levent Metro Ring (Maslak yolundan)

EL2    Emirgân – 4. Levent Metro Ring (Baltalimanı yolundan)