arama

Mimar Sinan Kent Ormanı nerede nasıl gidilir?

Mimar Sinan Kent Ormanı nerede nasıl gidilir
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rıdvan KÖSE Rıdvan KÖSE
  • 1 Star
    Loading...

Beton yığını haline dönüşen İstanbul’da biraz temiz hava alabilmek artık neredeyse imkansız hale geldi. Yeşil ve tonlarını görebilmek için İstanbullular onlarca kilometre yol gitmek zorunda kalıyor. Mega kentte yapılaşma her geçen gün daha da hızlı ilerlerken yeşil alanlar artık şehir dışında kalmaya başlıyor. Ancak İstanbul’un içerisinde bazı yerler var ki koruma altına alınarak bu yerler İstanbullular için adeta bir kaçış noktası haline geldi.

Mimar Sinan Kent Ormanı nerede nasıl gidilir

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun özenle yürüttüğü çalışmalar sonucunda 2012 yılında hizmete giren Mimar Sinan Kent Ormanı, şehrin merkezinde tertemiz hava soluma ve gönlümüzce eğlenme fırsatı sunuyor. 820 dönümlük arazi üzerinde bulunan ormanın içerisinde yeşilin tüm tonlarını ve maviyle buluşmasını bulabiliyoruz. Alibeyköy Baraj Gölü’nü çevreleyen bu orman sayesinde hem göl hem de orman manzarasını aynı anda yaşama fırsatımız oluyor. İstanbulluların gözde dinlenme ve mesire yeri olan ormanda tüm gününüzü geçirebilirsiniz. Peki Mimar Sinan Kent Ormanı nerede nasıl gidilir?

Mimar Sinan Kent Ormanı nerede nasıl gidilir?

Mimar Sinan Kent Ormanı’na özel araçla gitmek isteyenler TEM Otoyolu’ndan Sultangazi ilçesine girdikten sonra Gazi Polis Merkezinin önünden geçen yoldan Gazi Mezarlığa doğru ilerleyip, 1502 nolu sokağa girerek Mimar Sinan Kent Ormanına ulaşabilir. Ayrıca toplu taşıma araçlarıyla ormana ulaşmak isteyenler ise Sultangazi‘den 36S1 ve 36S2 nolu İETT otobüsleriyle de kent ormanına ulaşabilir.

Mimar Sinan Kent Ormanı nerede nasıl gidilir

Mimar Sinan Kent Ormanı’nı at, fayton ya da içerisinde bulunan ücretsiz tren ekspresiyle dolaşabilirsiniz. Tam donanımlı bir mesire alanı olan ormanda geniş araç park yerleri, piknik masaları, çeşmeler, temiz wc, mescit, çocuk parkları, paint ball, yürüyüş ve bisiklet yolları da bulunuyor. Metrelerce uzunluktaki borulu kaydırağı ve tırmanma parkurları ise yetişkinleri bile çocukluğuna götürüyor.Ayrıca baraj gölünü ve tüm İstanbul‘u tepeden seyretmek için yüksek ahşap manzara seyir kuleleri bulunuyor.

Mimar Sinan Kent Ormanı nerede nasıl gidilir

Ormanı ve mesire alanını çok beğendiniz ve her hafta sonunuzu burada geçirmek istiyorsanız önünde hobi bahçeleri bulunan kulübeleri sezonluk cüzi bir rakama kiralayıp yaz boyunca sebze meyvenizi yetiştirebilirsiniz. İçerisinde her türlü piknik malzemelerinin bulunacağı büfeler de bulunmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.