arama

Kamp yapmak için tatil tüyoları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rıdvan KÖSE
  • 1 Star
    Loading...

Tatil deyince akla hemen lüks oteller ya da plajlar gelir. Ama doğanın keyfine tam anlamıyla varabileceğiniz, kendi özgürlüğünüzü doyasıya yaşayacağınız bir tatilin yolu kamp yapmaktan geçer. Dilediğiniz saatte uyanmak, geceleri dilediğiniz saate kadar gürültü yapmakta özgürsünüz. Çünkü etrafınızda sizden rahatsız olacak hiç kimseler olmayacak.

Mükemmel bir kamp tatili geçirmeniz için sizler için birkaç tüyomuz olacak. İşte o tüyolar;

ÇADIR SEÇİMİ EN ÖNEMLİ HUSUS

Kamp tatiline çıkmak için en önemli unsur çadır seçimidir. Çünkü tatiliniz boyunca sizin tüm odanız, oteliniz ya da eviniz o çadır olacak. Öncelikle lüks ve konfor düşkünüyseniz kamp sizin için çok da zevkli geçmeyebilir. Çünkü kamp tatili günümüz Survivor hayatına yakın şartlarda geçer. Kumaşı kaliteli ve alanı büyük bir çadır seçmenizde büyük fayda var. Düz alanlarda kamp kuracaklar için tünel çadır, ailecek bir kamp için aile çadırları, birkaç kişilik kamplar için de kubbe çadırları ve otomatik çadırlar işinizi fazlasıyla görecektir.

ÇADIR ALIRKEN BUNLARA DİKKAT!

Doğru çadır biçimini tercih ettikten sonra çadır alırken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Çadırınızın su geçirip geçirmediği, dikiş yerlerinin dayanıklı olması, iç yüzeyi nefes alabilen bir dokuya sahip olup olmadığı, yeterli alana sahip olup olmadığı konularına dikkat edilmelidir. Çünkü kimse olası bir yağış durumunda çadırın içerisinde sudan çıkmış balığa dönmek istemez.

DOĞRU ALANA ÇADIR KURUN

Çadır kurmak için en uygun alanın seçilmesi kamp kurmanın en önemli noktalarından birisidir. Doğru alanı seçmek kampa kimlerle gittiğinize bağlıdır. Eğer çocuklarınız da bu kampa dahilse onların oynayabileceği etkinlik alanlarının yakınına kamp kurmanız doğru olacaktır. Çift olarak kamp yapacaksanız daha sakin ve kafa dinleyebileceğiniz yerler seçebilirsiniz.

ÇADIR BAKIMINA ÖZEN GÖSTERİN

Çadırınızı aldınız ama tatile daha çok var, ya da kamptan döndünüz diyelim. Çadırınıza bakım yapmak için çok özenli davranmanız lazım. Kirlenmiş bir çadıra “alayım da hurra diye çamaşır makinesine sokayım şöyle 40 derecede güzelce dönsün” diye agresif davranmayın. Buhar ve ter olmamasına karşı çadırı güneşli havada muhafaza edin. Kirleri ise dikkatlice bir fırça yardımıyla temizleyin ve nemli bir süngerle silin.

BU HATALARA SAKIN DÜŞMEYİN

İlk defa kamp yapacaklar için öncelikle şunu söyleyelim; beklenmedik zorluklara karşı hazırlıklı olun. Çünkü doğayla baş başa olacaksınız ve bavulunuzu odanıza çıkaracak kimse olmayacak. Çünkü odanız da dahil her şeyi kendiniz yapacaksınız. Çadırınızla birlikte aldığınız tüm malzemeleri tatile çıkmadan önce mutlaka kurup deneyin. Tatilinizde her türlü hava şartlarına karşı yanınıza kıyafet almayı unutmayın. Kıyafetlerinizi mutlaka su geçirmez bir çantada muhafaza edin. Günlük bulaşık yıkamak için sünger, fırça, deterjan ve kurulama bezleri almayı unutmayın. Yeme-içme faaliyetlerinizi önceden planlayın. Hem böylece gereksiz yere kendinize fazladan yük çıkarmamış olursunuz.