arama

İstanbul’da 7 Alternatif Gezi Rotası!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hülya AŞKAROĞLU
  • 1 Star
    Loading...

Tatil ve gezme kavramları hepimiz tarafından özlemle beklenen ve sevilen şeyler. Hangimiz  en yoğun,  bıkkın  ve  kafamızın kazan olduğu zamanlarda; kepçe olup dünyayı, olmadı  tatil bölgelerini gezmek istemeyiz ki?… Tabi, gezme deyince hemen aklımıza uzun dönemli ve  kapsamlı  tatiller gelir haklı olarak. Ama biliyoruz ki, her istediğimiz her zaman olmaz; olsa da, istediğimiz gibi olmaz.

Komşu, akraba, arkadaş veya bir tanıdığa akşam oturmasına gitmenin de gezme olduğunu anımsatmak isterim. Yani, gezme denilince aklımıza her tür, gezmenin gelmesi normal. İster kent içinde, isterse kent veya yurt dışında olsun; gezme keyifli bir eylemdir; bizleri mutlu eden ve hoşça vakit geçirmemizi sağlayan. İster kendi başımıza, zamanımızı daha kaliteli kılacak aktiviteler eşliğinde gezeriz; ister sevdiğimiz insan/lar/la zamanımızı keyifli hale getirecek gezmelere gideriz.

-Aslında, işin özü: gitmek!

-Bulunduğun yerden uzaklaşıp, kafa dinlemek!

Yeni yerler; mümkünse yeni insanlar keşfetmek!

-Gitmek, kendinden değil; kendini de gideceğin yere götürüp, dinlendirmek!

-Yeni yerler görmek, farklı bilgilere şaşırmak; mutlu olmak, bir çay  yada kahve içiminde!

-Beklentiler böyle çok çeşitli olduğu zaman; her fırsatta bir tatil ve her gezmeden, biraz mutluluk kalıyor bize… O, halde yakın gezmelere gitmeye ve mutluluklar biriktirmeye hazır mısınız?

-Pekala; bu kez sizlere İstanbul içinde size yakın olan ve rahatlıkla günübirlik gidebileceğiniz ve görebileceğiniz, yakın rotalardan bahsedeceğim.

İstanbul’un, en bilinen tarihi mekanlarından başlayabiliriz; yakın gezi rotalarımıza… Hemen, her  ilçede  mevcut olan  bu tarihi mekanlar, tarihi geçmişlerinin  özelliklerini günümüze kadar mağrur bir şekilde  taşıyarak, bizim ziyaretimizi bekliyorlar sanki, ne dersiniz? Öneriler benden, gezmek sizden!

 

1 – Çırağan Sarayı :

Kentin önemli tarihi mekanları arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olan Çırağan Sarayı, gerek tarihte yaptığı ev sahipliği ve gerekse bugünümüze köprü olması hasebiyle, gezilip görülmesi gereken bir ayrıcalıklı bir mekan.

Tarihte, Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilen Çırağan sarayı; aynı zamanda yer aldığı lokasyon nedeniyle, uzun dönem “Beşiktaş Sarayı” adı ile anıldı. Geçmişin önemli şahsiyetlerine ev sahipliği yapan Çırağan Sarayı, günümüzde gerek yurt içi ve gerekse yurt dışından gelen önemli misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerini ağırlamanın yanı sıra; günümüzde parti, balo, düğün gibi bir çok seçkin ve önemli davete  ev sahipliği yapıyor.

2– Kapalı Çarşı :

Kapalı Çarşı, parası olsun olmasın herkesin gezmekten keyif aldığı, kuyum ve mücevherat dükkanlarının  uzun dizinler şeklinde yer aldığı ve vitrinlerin yaydığı ışıltının herkesi büyülediği bir masal vahasıdır. Elbette tek altın değil; rengarek halılar, hediyelik eşyalar, lokumlar ve bin bir ihtiyaca yönelik eşyaların yanı sıra; farklı havası ile gören herkesi büyüleyen  bir mekan. İstanbul’da yaşayan ve İstanbul’a gelen herkesin, mutlaka görmesi gereken tarihi bir yer.

3-Eminönü :

İstanbul’a gelip görmeden, dönülmeyen önemli lokasyonlardan biridir Eminönü. Martıları, Galata köprüsü,  iki kıyı arasında mekik dokuyan vapurları, Prens adalarına doğru sefere çıkan düzenli vapurları, çeşit çeşit oyuncakçıları, renkli ve farklı takıcı  tezgahları, tarihi şekerci ve lokumcuları, balık ekmek kokusu ve meraklı ziyaretçileri ile sürekli hareketli, sürekli canlı bir gezi lokasyonu. Gözünüz kadar, karnınızı da doyura bileceğiz çok sayıda lezzet durağına rastlamanız kaçınılmaz…

4 – Gülhane Parkı :

İstanbul’un tarihi açık hava alanlarından olan Gülhane Parkı, gerek tarihi süreçte ve gerekse günümüzde kent yaşayanları ve turistlerden yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Tarihi süreçte Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın önemli  has bahçeleri arasında sayılan ve ayrı bir yere sahip olan Gülhane Parkı, günümüzde kent yaşayanlarının özellikle hafta sonu yürüyüş ve mesire mekanlarının başında yer alıyor.

5 – Galata Kulesi :

İstanbul’un adı ile özdeş olan mekanlarından biri de Galata kulesidir. Heybetli ve tarihi duruşu ile “ben ne zamanlar gördüm” edası ile mağrur ve yorgun biçimde zamana tanıklık eden görmüş ,geçirmiş mekanlar arasında yer alır. Seyir terasında yemeğinizi yiyebileceğiniz gibi aziz İstanbul’a,bir kuleden bakma ayrıcalığını  Galata Kulesi ile de yaşayabilirsiniz.  Galata Kulesi, bütün heybeti ile kışın ayrı güzel yazın ayrı ise, daha da güzel  karşılar ziyaretçilerini.

6 – Rumeli Hisarı :

İstanbul’un iki hisarından, Avrupa yakasında yer alanı ve özellikle bahar aylarında Erguvan ağaçlarının açma döneminde görülmesi gereken mekanlardan biridir. Gerek tarihi yapısı  ve gerekse yer aldığı lokasyon nedeni ile  bütün heybetiyle, İstanbul’u her tür tehlikeye karşı savunur gibi yükseliyor. Rumeli Hisarı civarında yer alan kafelerde  haftasonu kahvaltısı olmak üzere, aradığınız her tür ihtiyacı bulma şansınız mevcut. Öte yandan, tarihsel süreçte önemli bir yeri olan Rumeli Hisarı, hem yerli hem de yabancı turistlerin,  sıklıkla uğradığı mekanlar arasında yer alıyor.

7- Anadolu Hisarı :

Rumeli Hisarı gibi tarihsel bir önemi bulunan Anadolu Hisarı, 14. yüz yılda Yıldırım Beyazıt tarafından inşa edilmiş ve  Anadolu yakası sırtlarında bütün heybeti ile yer alan görkemli bir yapı. Günümüze ulaşan  Anadolu Hisar’ının çevresinde bir çok kafe ve hediyelik eşya tezgahı var. Aslında, bir balıkçı köyü olan Anadolu Hisarı semtinde bulunan  tarihi hisar, kendisi ve çevresi sayesinde güzel bir gün geçirebileceğiniz alternatif bir gezi rotası olabilir.