arama

Hadrian Kapısı nerede nasıl gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik
  • 1 Star
    Loading...

Antalya ilini çevreleyen surlar üzerinde bulunan Hadrian Kapısı bir diğer adıyla Üçkapılar, tarihi yapılar arasında en iyi korunmuşlarından birisidir. Roma İmparatoru Hadrianus’un Antalya ziyareti sırasında ona hitaben 130 yılında yapılmıştır. Hadrian Kapısı’nın günümüze kadar yıkılmadan gelmesinin sebebi şehir surlarının kapının dış kısmını kapatması ve kapının uzun yıllar kullanılmamasıdır.

Sur kalıntılarının yıkılması ile ortaya çıkan Hadrian Kapısı günümüzde pek çok turistin ziyaret ettiği yerlerden biridir. Üst kısımları kubbe şeklinde üç açıklık vardır. Sütunları hariç tamamen beyaz mermerden yapılan Hadrian Kapısı’nın orjinali iki katlıdır.

Şehrin modern ve eski yüzünü ziyaretçilerine bir arada sunan Hadrian Kapısı tarih meraklılarının mutlaka görmesi gereken yerlerden biri. Hadrian Kapısı’nın önünde bulunan tabelada şunlar yazılıdır: “Eski Antalya kenti ve limanını kuşatan surlar üzerindeki kapılarından günümüze ulaşan tek kapıdır. Roma İmparatoru Hadrian’ın M.S. 130’da Antalya’yı ziyareti anısına yapılmıştır. Dört ayak üzerinde yükselen üç gözlü girişi ve sütunlarla süslü çift cepheli mimarisi ile Roma Şeref Tak’ı görünümündedir. Tak’ın üzerinde muhtemelen imparator ve ailelerinin heykelleri yer almaktaydı. Ancak bunlardan günümüze ulaşan olmamıştır. Kapının her iki yanında, farklı yapıda iki yüksek kule bulunmaktadır. Önden soldaki orijinal olup Roma dönemine aittir. Sağdaki ise, kitabesine göre Selçuk Sultanı I. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Kapı, 1959 yılında restore edilmiştir.”

Hadrian Kapısı’nı ziyaret ederek bu kapıdan geçtiğinizde kendinizi Kaleiçi’nde bulacaksınız. Burası şehrin eski ve modern yüzü arasında geçiş noktasıdır. Antalya’yı ziyaret ettiğinizde buraya uğramayı kesinlikle unutmayın…