arama

Ege’nin Doğa Harikası 5 Köyü

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik
  • 1 Star
    Loading...

Bahar ayının gelmesiyle birlikte tatil planları yapılmaya başlandı. Bu sene bir değişiklik yapıp klişe tatil modundan çıkmak istiyorsanız yazımız tam da size göre…Ege’nin doğa harikası köylerini sizler için araştırdık. Bu sene tatilinizi Ege’nin gizemli köylerinde doğayı, huzuru ve sessizliği hissederek geçirebilirsiniz.

"Şirince

Şirince Nesin Matematik Köyü

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulan Şirince son zamanlarda tatilcilerin sıklıkla uğradığı bir durak. Bu şirin köyün 1 kilometre uzağında çocukların eğitimi için mükemmel bir yer bulunuyor. Nesin Vakfı’na ait mekanda öğrencilere her seviyede matematik öğretiliyor. Nesin Matematik Köyü, 30 dönümü zeytinlik olmak üzere 55 dönümlük alan üzerine kurulu. Sadece rüzgar sesinin hakim olduğu mekanda taş ve saman evler var. Şirince’yi ziyaret ettiğinizde Nesin Matematik Köyü’ne uğramayı unutmayın…

Sığacık Köyü

Sığacık:

Sakin ve organik bir tatili düşlüyorsanız Sığacık tam da size göre bir yer. Ege’de bulunan organik köy Seferihisar’a 5 kilometre mesafede bulunuyor. Bir döneme damga vuran gençlerin fenomen dizisi Kavak Yelleri’nin çekimleri de burada yapıldı. Sığacık; Türkiye’nin ilk “yavaş” ünvanlı mekanı olma özelliği gösteriyor. Dalından koparılıp tezgahlarda yerini alan organik meyve ve sebzelerin olduğu pazarlarda gezmeye doyamayacaksınız. Ege mutfağının lezzetli yemeklerini Egeli teyzelerin elinden tatma imkanını Sığacık’ta bulabilirsiniz…

Birgi Köyü

Birgi:

Doğaseverlerin yeni gözdesi Birgi Kasabası. İzmir Ödemiş’te bulunan kasabaya vardığınızda Osmanlı tarihini Ege’nin muhteşem doğasında hissedecksiniz. Fotoğraf düşkünüyseniz, buradaki asırlık çınar ve ceviz ağaçlarının yemyeşil yaprakları arasından yükselen taş duvarlı evleri fotoğraflamak size büyük keyif verecek. Birgi sokaklarını dolaşırken Ulu Cami’yi, Çakırağa Konağı’nı ve İmam-ı Birgivi Medresesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

Kozak Köyü

Kozak:

Ayvalık-Bergama arasında bulunan Kozak’ta, etrafa baktığınız her yerde fıstık çamı görmeniz mümkün. Köyde yediğiniz içtiğiniz her şeyin yanında fıstık çamı ikram ediliyor. Aslında bu nazlı ürünün yetişmesi hiç de kolay değil. Bir ağacın kozalak vermesi için dikiminden sonra 10 yıl geçmesi gerekiyor. “Çam indirme” denen bu işlemde “Keye” adı verilen sırıklarla kozalaklar toplanıyor. Bir ton kozalaktan 70-80 kg fıstık çıkıyor. Köyü ziyaret ettiğinizde bu törensel toplama işlemine denk gelirseniz katılmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Çamlıbel Köyü

Çamlıbel Köyü:

Kazdağlarında yer alan doğa harikası Çamlıbey Köyü, Edremit Körfezine hakim konumda bulunuyor. Betonun pek bulunmadığı köyde yeşilin her tonunu görebilecek eşsiz görüntüler var. Cennetten bir köşe olan Çamlıbel Köyü, Kazdağları Milli Parkı’na çok yakın. Temiz havası ve sakinliği sebebiyle rotasını Balıkesir Güre’ye çevirenlerin mutalaka uğraması gereken bir köy.