arama

Ege Turuna Çıkacakların Uğraması Gereken 5 Yer

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik
  • 1 Star
    Loading...

Şirince

Kuşadası’na yarım saat, İzmir’e yaklaşık bir buçuk saat uzaklıkta bulunan Şirince eskiden Rumların yaşadığı şirin bir köy. İlk gittiğimde amacım biraz gezip geri dönmekti fakat bu şirin köy insanı öyle bir büyülüyor ki bir gece kalmadan sizi bırakmıyor.

Bu şirin köyde meyveli şarapların tadına bakabilir; el yapımı sabunları, doğal zeytinyağını sevdikleriniz için alabilir ve köy pazarında doğal ürünlerin arasında dolaşabilirsiniz. Oksijeni bol temiz havada eski Rum evlerinin arasında bu şirin köyü dolaşmak eminim sizi de büyüleyecek. Her bütçeye uygun konaklama seçeneklerinin bulunduğu Şirince’de bir gece kalmayı şiddetle tavsiye ediyorum:))

Efes Antik Kenti

Antik Yunanlardan günümüze kadar gelen Efes, ilk turistik merkezlerden biridir. İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes, Türklerden önce Roma İmparatorluğu’nun yönetimindeydi. Mutlaka görülmesi gereken muhteşem antik kent Efes’e ulaşım Selçuk otogarından çok kolay. Her 10 dakikada bir kalkan minibüsler ile Efes’e 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Az bir miktar ödeyerek sahip olacağınız Müzekart ile Efes’de bulunan birçok yere ücretsiz girebilirsiniz.

Kuşadası

Güneşin en güzel doğduğu yerlerden biri olan Kuşadası mutlaka gidilmesi gereken tatil merkezlerinden biri. Temiz kumsalı, plajları, yumuşak iklimi ve lüks konaklama seçenekleriyle Kuşadası her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca turisti ağırlıyor. Oksijen bakımından en zengin bölgelerden biri olan Kuşadası İzmir’e olan yakınlığı sebebiyle de haftasonları yerli turistlerin uğrak noktası. Hem gezmek hem dinlenmek hem de eğlenmek istiyorsanız Kuşadası tatil için doğru bir seçim. Birçok lüks otelin bulunduğu bölgede düşük bütçeli tatil geçirmek isteyenler için de konaklama alternatifleri mevcut.

Bergama

Tarihsel açıdan önemli bir yere sahip olan Bergama İzmir’e yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri. Hemen hemen her alanda ilklerin (İlk parşömen, İlk Asya kütüphanesi, İlk büyük hastane, İlk telkinle tedavi, İlk doğal tedavi, İlk farmakoloji, İlk afyon modeli ilaç, İlk kent hijyeni, İlk tıp ve eczacılık simgesi olan yılan vatanı olan Bergama UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne kabul edilmiş. Bergama’ya geldiğinizde Asklepion, Akropol, Bergama Müzesi, Kızıl Avlu (Red Basilica), Kozak Yaylası’nı görmeden burdan ayrılmayın…

Cunda Adası

Ayvalık’ta bulunan 22 ada ve adacıktan en büyüğü olan Cunda muhteşem denizi ve büyüleyici dokusuyla tatilcilerin uğrak noktalarından biri. Yolunuz Ayvalık’a düştüğünde bir gecenizi muhakkak Cunda Adası’nda geçirin. Aşıklar Tepesi’ne çıkarak bölgenin ilk yel değirmenlerini görebilir ve muhteşem Ayvalık manzarasını izleyebilirsiniz. Adada deniz kenarında bulunan balık restaurantlarında mevsim balıklarını ve adaya özgü papalina balığını yöresel mezeler eşliğinde tadabilirsiniz. Akşamları Cunda Adası’nın merkezinde kurulan tezgahları gezerek sevdiklerinize hediyeler alabilir ve yorgunluğunuzu ünlü Taş Kahve’de bol köpüklü kahve içerek atabilirsiniz. Adanın keşfedilmemiş koylarında muhteşem denizin tadını çıkarmayı unutmayın.