arama

Dikilitaş Nerede, Nasıl Gidilir, Tarihçesi!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hülya AŞKAROĞLU
  • 1 Star
    Loading...

Dikilitaş Nerede, Nasıl  Gidilir, Tarihçesi! İstanbul’un bilinen tarihi mekanları arasında camilerden sonra meydanlar, ayrı bir önem taşır. İstanbul’un önemli birkaç meydanı arasında yer alan Sultanahmet Meydanı, tarih boyunca her anlamda halkın  toplanma ve saltanatın fermanlarını halka ilan ettiği önemli mekanlardan oldu.

İstanbul’un nerede ise, en bilinen meydanlarından olan Sultanahmet Meydanı bir çok önemli mekanın ortasında yer alması açısından da ayrıca önemli bir mekan. Meydan etrafında veya yakınında olan tarihi yapılardan bazıları arasında; Ayasofya, Sultan Ahmet Camii, Türk ve İslam Eserleri Müzesi ile Yerebatan Sarnıcı’nı  sayabiliriz. Sultanahmet meydanında ayrıca yer alan önemli tarihi yapılardan biri de Dikilitaş’tır.

DİKİLİTAŞ NEREDEDİR?

Tarihi açıdan büyük önemi olan Dikilitaş, İstanbul dışında dünya genelinde bazı ülke ve şehirlerde de benzer yapısı ile yer almaktadır. İstanbu’ldaki Dikilitaş, Sultanahmet Meydanı’nda yer alıyor. Meydan Ayasofya’ya da yakın mesafede yer alıyor.Sultan Ahmet Meydanı’nın güneyinde yer alan Theodosius Dikilitaşı, Yılanlı Sütun’un yanında konumlanan  bir Antik Mısır dikilitaşı olma özelliği taşımakta.

Dikilitaş, Roma imparatoru I. Theodosius tarafından, MS 390 yılında Mısır’dan İstanbul’a  getiriliyor. Dikilitaşın tarihsel öyküsüne baktığımızda ise, Roma imparatoru II. Constantius MS 357 yılında dikilitaşı tahtta olmasının 20. yılı onuruna Nil ırmağı üzerinden İskenderiye’ye getirdiğini öğreniyoruz. Dikilitaş’ın yolculuğu bununla bitmiyor Elbette. imparator I. Theodosius bu kez, MS 390 yılında Dikilitaş’ı gemi ile İstanbul’a getirtiyor ve Dikilitaş,  şimdi ki yerine konuluyor.