arama

Çocuklarıyla Tatile Çıkacakların İşini Kolaylaştıracak 5 Tavsiye

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik
  • 1 Star
    Loading...

Bebek veya çocukla tatile çıkma fikri birçok ebeveyni korkutuyor. Çünkü keyif yapmak için gittiğimiz tatilde musluk gibi akan bir burun, ateşten gözleri bayılmış minik bir surat görmek elbette ki tüm keyfimizi kaçırabilir. Ancak stratejinizi en doğru şekilde ayarlayıp uygun şartları oluşturduğunuz zaman çocukla tatile çıkmak da artık çok kolaylaşacak. İşinizi kolaylaştıracak 5 tavsiyeyi sizler için araştırdık. İşte o tavsiyeler;

1-HER GECE FARKLI YERDE OLMAYIN
Öncelikle tatil planlamanızı yaparken sadece kendimize göre plan yapmamalısınız. Her gece farklı bir mekanda olmak, gece nerede sabah orada mantığıyla hareket etmek minikler için oldukça büyük bir sorundur. Her gece farklı bir yatakta ya da yerde uyumak hem miniklerin uykusunun verimli olmamasına hem de mutsuzluğuna yol açar. O yüzden farklı yerler bile gezilecekse en az 3-4 gecelik konaklama yerleri seçilmelidir.

2-SEÇECEĞİNİZ OTELE ÇOK DİKKAT EDİN
Tatile çıkmadan önce seçeceğiniz oteli çok özenle araştırın. Çünkü çocuklu aileler için otel seçimi hayat kurtarıcı niteliktedir. Özellikle çocuğu küçük olanlar günde 7-8 kere üst-baş değiştirmek zorunda kalabilir. Böyle bir durumda bavula üst-baş tıkmak yerine gideceğiniz otelde çamaşır yıkama hizmeti verilip verilmediğini sorun. Otel bünyesinde çocuklara hitap eden yemeklerin çıkıp çıkmadığı konusu da diğer önemli konulardan bir tanesi. Otelinizi seçerken mutlaka bu konuya dikkat edin. Ayrıca çocukların otelde hangi aktivitelere katılabileceğini ve ne tür animasyonların yapıldığını öğrenmelisiniz. Unutmayın çocuğunuzun sıkıcı bir tatil geçirmesi demek sizin de sıkıcı tatil geçirmeniz demektir!

3-SU KENARINDA GÜVENLİĞE DİKKAT
Tatil denince aklımıza tabii ki deniz havuz ve kum geliyor. Çocuklar da bu üçlemeden oldukça keyif alırlar. Ancak çocuğunuz yüzme bilmiyorsa bu da bir probleme dönüşebilir. Çünkü aile olarak ilk önceliğiniz çocuğunuzun güvenliğini sağlamak oluyor. Yüzmeye yarayan araçlar veya kolluklarla önlem almak yapacağınız ilk iş olsun. Çocuklarınızı başıboş bir şekilde havuz ya da deniz kenarında bırakmayın. Deniz kıyısında, denize uzak bir alanda oturup çocukların kumla oynamasını tercih ederseniz hem sizin için hem de çocuğunuz için en doğru seçim olacaktır. 1-2 yaşında bir çocuk saatlerce kumda keyifle oyun oynayabilir. Çocuğunuzu denize ya da havuza soktuğunuzda onu korkutacak ya da hoşuna gitmeyecek türde hareketlerden kaçının. Çünkü sizin yaptığınız bir şaka ya da hoşuna gider diye düşündüğünüz bir hareketiniz nedeniyle tüm tatiliniz denizden veya havuzdan uzak geçebilir.

4-ÇANTANIZA İLK YARDIM MALZEMELERİ MUTLAKA ALIN
Çocuklar hepimizin de bildiği gibi düşerler kalkarlar ve bazı yerlerini yaralayabilirler. O yüzden tatile çıkmadan önce çantanıza mutlaka ama mutlaka ilk yardım malzemelerinizi alın. Bunun yanı sıra bir ağrı kesici / ateş düşürücü, ateş ölçmek için termometre ve sinek kovucu almayı unutmayın. Bazen yakınlarda biz eczane ya da hastane bulamayabilirsiniz. Bu yüzden tatilinizi planlarken ne kadar düşünmek istemeseniz bile mutlaka hasta olacaklarını ya da düşüp kalkacaklarını düşünerek bavul hazırlayın.

5-KATLANABİLİR BASTON PUSET TATİLİ KURTARIR
Katlanabilir baston puset küçük çocuklu aileler için olmazsa olmazlardan birisidir. Ne zaman nerede uyuyakalacağı belli olmayan minikler ve aileleri için bulunmaz bir nimettir. Gece çok keyif aldığınız bir mekandan ya da aktiviteden çocuğunuzun uykusu geldi diye erken ayrılma derdini de ortadan kaldırır. Uzun soluklu yürüme gerektiren gezilerde de hayat kurtarıcı bir yönü vardır. Unutmayın uykusu gelen her çocuk huysuzlanır. Onun huysuz olması demek sizin de pek verimli vakit geçirememeniz anlamına gelir.