arama

Çırağan Sarayı nerede nasıl gidilir?

Çırağan Sarayı nerede nasıl gidilir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rıdvan KÖSE
  • 1 Star
    Loading...

Osmanlı Devleti’ne yüz yıllar boyunca başkentlik yapan İstanbul birçok tarihi eseri bünyesinde bulunduruyor. Dönemin modasına uygun mimarileri, kendine hayran bırakan işlemeleri ve tüm ihtişamıyla asırları devirmiş eserler günümüze kadar ulaşmıştır. Bunlardan birisi de Çırağan Sarayı’dır.

Çırağan Sarayı nerede nasıl gidilir?

Osmanlı Devleti’nin aydınlanma çağı olan Lale Devri zamanında yapılan sarayın inşası 1874 yılında tamamlanmıştır. Sultan Abdülaziz döneminde yapılan Çırağan Sarayı’nın tasarımcısı dünyaca ünlü Nikoğos Balyan’dır. Muazzam bir işçilik ve taş oymacılığı örneği olan Çırağan Sarayı yapıldığı günden bu yana dünyaca ününü korumakta. Daha öncesinde sarayın yerinde ahşaptan yapılan birkaç adet küçük saray vardı. İspanya’da bulunan Elhamra Sarayı’nın izlerini taşıyan Çırağan Sarayı’nın 4.5 milyon altına mal olduğu tahmin edilmektedir. Günümüze gelene kadar birçok kez restore edilen ve büyük ölçüde değişimler yaşayan sarayda Osmanlı hanedanı kısa bir süre ikamet etti. Çırağan ismini ise Lale dönemi ve eğlencelerinden almaktadır. Peki Çırağan Sarayı nerede nasıl gidilir?

Çırağan Sarayı nerede nasıl gidilir?

Çırağan Sarayı nerede nasıl gidilir?

Çırağan Sarayı Beşiktaş’ta bulunmaktadır. Beşiktaş’a İstanbul’un her yerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Şehir hatları vapurlarıyla Beşiktaş iskelesine gidip yürüme mesafesinde saraya ulaşabilirsiniz. Bağcılar-Kabataş tramvayının Kabataş istasyonunda inerek otobüsle de ulaşabilirsiniz. Beşiktaş, Kabataş, Ortaköy, Kuruçeşme, Taksim ve Sarıyer’den de otobüsle ulaşmak mümkündür.

Şimdilerde ziyaretçi akınına uğrayan Çırağan Sarayı 1910 yılında çok büyük bir yangın geçirmiştir. Bu yangında ağır hasar alan saray 1990 yılında oldukça kapsamlı bir restorasyon görmüştür. Bugünkü görünümüne de o yıllarda aslına uygun olacak şekilde yapılan restorasyon sayesinde kavuşmuştur. Bünyesinde bir otel ve organizasyon merkezini de bulunduran Çırağan Sarayı, siyasi, kültürel ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır.