arama

Büyükada Nerede Nasıl Gidilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hülya AŞKAROĞLU
  • 1 Star
    Loading...

Büyükada Nerede Nasıl Gidilir? İstanbul tarihi ve doğası ile  ayrıcalıklı ve özel kentlerden. Bunun yanı sıra, Boğaz ve çevrili olduğu denizleri sayesinde, görenleri mest ettiği de herkes tarafından bilinen bir özellik. Özellikle yaz aylarında Boğaz turları ile Adalara yolculuk, harkulade keyifli bir aktivite. İstanbul sahip olduğu adalar avantajı ile hem yurt içi hem yurt dışı hem de İstanbul’da yaşayanlar için ayrıcalıklı bir tatil ve gezi alternatifi oluşturuyor.

Prens Adaları, İstanbul’da nefes almak adına kısa tatiller veya geziler düşünüldüğünde ilk akla gelen mekanlardan. Bu adaların içerisinde yer alan ancak ayrıcalıklı bir yere sahip olan Büyükada, adalar arasında en çok bilinen ve ziyaret edileni durumunda. Büyükada; doğal güzellikleri, havası, tarihi köşkleri ve sahip olduğu kendine has özellikleri ile ziyaretçilerine keyifli bir tatil olanağı sunuyor.

Örneğin, adaya gittiğinizde vapurdan indiğinizde, sizi iskele meydanında bulunan Büyükada saat kulesi bütün heybetiyle selamlıyor. Büyükada’ya gidip, Aya Yorgi Kilisesi’ni ziyaret etmemek olmaz elbette. Aya Yorgi Kilisesi, adanın en yüksek tepesinde yer alıyor.

BÜYÜKADA’YA NASIL GİDİLİR?

Aslında Büyükada’ya, bir çok farklı iskeleden deniz yolu ile  ulaşmak  mümkün. Büyükada’ya gitmeye karar verdiğinizde, öncelikle İstanbul’a ulaşmanız; İstanbul’da iseniz; Kabataş, Kadıköy Bostancı ve Eminönü iskelelerinden vapura binmeniz gerekiyor. Ayrıca Büyükada’ya, Bostancı iskelesinden Adalar motoruyla da ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

İstanbul’dan rahatlıkla gidebileceğiniz Büyükada, bir gün içinde dolaşabileceğiniz ve akşam yeniden evinize dönme avantajı da sunuyor. O nedenle Büyükada, her kent kalabalığından bunalan veya doğayla baş başa kalmak isteyenin rahatça kaçabileceği huzurlu bir adres.

Büyükada’ya çok sayıda iskeleden kalkan vapur, deniz motoru, deniz taksi ile ulaşmak mümkün. Belli başlı iskeleleri sayacak olursam; Beşiktaş, Kadıköy, Eminönü ve Bostancı’dan Adalar’a vapur seferleri yapıldığını söyleyebilirim.