arama

Batı Karadeniz’de doğa harikası 6 yer

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Gülhan YAZICI KARA
  • 1 Star
    Loading...

Tatil için kısıtlı bütçeniz varsa güneye gitmeden beş yıldızlı otellerde kalmadan da harika bir tatil geçirebilirsiniz. Sakin, doğayla başbaşa, yeşil ve mavinin her tonuna şahit olacağınız keyifli bir tatil için rotanızı Batı Karadeniz’e çevirmelisiniz. Hem bütçenizi zorlamayacak hem de muhteşem yerler görmenizi sağlayacak tatilin kapılarını sizler için araladık ve Batı Karadeniz’de görmeniz gereken 7 doğa harikasına yazımızda yer verdik…

1- Amasra / Bartın

Bozulmamış güzellikleri ile Karadeniz’in şirin ilçesi Amasra Batı Karadeniz’de mutlaka görülmesi gereken bir yer. Dağınık tepeler üzerine kurulmuş “Ce$m-i Cihan” da denilen Amasra’da yeşilin her tonuna şahit olabilirsiniz. İlçeye girdiğiniz andan itibaren sizi hoş sohbetli sıcak insanlar karşılıyor. Sanki hep burada yaşıyormuşsunuz hissini yoğun bir şekilde hissedeceğiniz Amasra’nın en kalabalık plajı Amasra Büyük Liman Plajı’nda muhteşem denizin keyfini sürebilirsiniz.
Tatiliniz süresince yemeklerinizde taze mevsim balıklarına Amasra’nın yaklaşık 27 sebzeden yapılan meşhur salatası eşlik edecek.

2- Ulukaya Şelalesi / Bartın

Yemyeşil doğanın içinde büyülenmenize neden olan Ulukaya Şelalesi Bartın’ın Ulus ilçesinde bulunuyor. 20 metre yükseklikten akan Ulukaya Şelalesi’nde tesis olmamasına rağmen doğaseverler burayı sıklıkla ziyaret ediyor. Mitolojik hikayesiyle de ziyaretçi akınına uğrayan Ulukaya Şelalesi’nin suyundan içeni aşk acısından arındırdığına inanılıyor. Siz de bu konudan muzdaripseniz Ulukaya Şelalesini mutlaka ziyaret etmelisiniz:)

3- İnkumu / Bartın

Deniz, kum, güneş üçlüsünün sadece güney sahillerinde bulunmadığının kanıtıdır İnkumu. Bartın’ın en güzel koylarına ve tertemiz kumlarına ev sahipliği yapan İnkumu’nda ruhunuzu arındırabilirsiniz. Her bütçeye uygun konaklama seçeneklerinin bulunduğu İnkumu’nda harika tatilin keyfini doyasıya yaşayacaksınız.

4- Gökgöl Mağarası / Zonguldak

Türkiye’nin en uzun 11. Zonguldak’ın 2. mağarası olan Gökgöl Mağarası mistik atmosferiyle ziyaret severlere farklı bir dünya sunuyor. Zonguldak-Ankara yolunu kullananların uğramasını şiddetle tavsiye ediyorum.

5- Güzelcehisar Lav Sütunları / Bartın

Bartın’a 17 kilometre uzaklıkta bulunan Güzelcehisar Lav Sütunları büyüleyici güzelliğiyle görenleri kendisine hayran bırakıyor. Saklı kalmış güzelliğiyle huzurlu bir yer arayanların uğrak noktası. Boyları 30 metre olan Lav Sütunları yapıları itibariyle dünyanın nadide gelişmiş doğal oluşumlarından biri olarak kabul ediliyor.

6- Küre Dağları Milli Parkı / Bartın

Şehrin karmaşasından kaçıp iki günde olsa kafa dinlemek istiyorsanız Kastamonu-Bartın arasındaki Küre Dağları Milli Parkı’nı muhakkak ziyaret etmelisiniz. Sahip olduğu yemyeşil bitki örtüsünde ister kamp yapın, ister yürüyüş isterseniz de bisiklet turu ile eşsiz doğanın keyfini doyasıya yaşayın. Doğal hayatın tüm aktivitelerini size sunan Küre Dağları Milli Parkı’nda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız…