arama

Balkanların Yıldızı Karadağ

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Saniye Kavas Saniye Kavas
  • 1 Star
    Loading...

Son yıllarda en çok ziyaret edilen ülkelerden biri Karadağ. Özellikle ulaşım bakımından yakınlığı, doğal güzelliklerinin yeni yeni keşfedilmesi gibi etkenler bu ülkeyi tatil için tercih edenlerin çoğalmasına sebeb oldu.

Aslında saklı bir cennet muamelesi gören Karadağ’ın meraklısı çokmuş. Dünyanın dört bir yanından gelip de yerleşenlerin sayısı bir hayli fazla. Yani aslında keşfedenler çok öncesinden keşfetmiş ama kulaktan kulağa yayılması son yıllarda hız kazandı.

Karadağ UNESKO tescilli yapıları, ulusal parkları, nehirleri, tarihi yapıları ve güneşi, kumsalları ile tatil seçeneklerinin her birinden yararlanmak isteyenler için pek çok alternatife sahip. Kıyı bölgelerinde turistler özellikle Kotor ve Budva şehirlerinde konaklıyor. Yaklaşık 620 binlik nüfusa sahip bu küçük ülke, dünyanın her köşesinden turisti kendine çekmeyi başarmış.

Doğusunda Arnavutluk ve Kosova yer alıyor. Balkan turu yapmak isteyenler için Hırvatistan ve Bosna Hersek’i de batısına alan Karadağ, güneyinde Adriyatik Denizi, kuzey tarafında ise Sırbistanla komşu. Uzun yıllar Osmanlı himayesinde kalan Karadağ, 2006 yılına gelene kadar pek çok siyasi çalkantılar yaşadı. 2006’dan sonra yapılan referandumla bağımsızlığını aldı ‘Avrupanın en genç bağımsız cumhuriyeti’ ünvanını kazandı.

Gezilecek Yerler
Ülkenin eğlence hayatı Kotor ve Budva şehirlerinden soruluyor. Budva’da Eski Şehir‘i ziyaret edebilir, Kotor’da ise UNESCO listesinde yer alan Stari Grad’ı gezebilirsiniz. Ayrıca muhakkak Aziz Lucas Kilisesi ve Napoleon Tiyatrosu‘nu ziyaret etmelisiniz. Dünyanın en güzel körfezleri de Kotor’da yer alıyor. Ayrıca Tivat sahil kasabasını gezip mimarisine hayran kalabilirsiniz.

Karadağ’da ne yenir
Karadağ tarihi nedeni ile pek çok kültürden etkilenmiş. Ama Balkan ülkelerinin çoğunda görebileceğiniz kuru et burada da ön planda. Özellikle dağlık bölgelerde taze krema ile haşlanmış kuzu veya tütsülenmiş et ürünlerini, kıyı kesimlerinde ise kurutulmuş koyun eti ya da deniz ürünlerini deneyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir?
Başkent Podgorica’ya Türk Hava Yollarının günde 2 defa direk seferleri bulunuyor.

Nerede Kalınır?
Çok sayıda konaklama seçeneği mevcut. Sezona bağlı olarak da fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Ama Budva’da kalacaksanız en iyilerinden biri Star Otel ve Hotel Ajo.

etiketlerETİKETLER

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.