arama

Bahar Gezilerinin Vaktidir; Taksitli, Ekonomik Tatil Tüyoları!

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hülya AŞKAROĞLU
  • 1 Star
    Loading...

Günler geçiyor, aylar dönüyor derken; kışı geride bıraktık bahara ulaştık bile!

Kışın soğukta üşürüz, yazın sıcakta bunalırız; ara mevsimleri ise, vasıfsız buluruz çoğu kez! Biraz kararsız ve keskin olmayan havalarını yadırgarız nedensizce!

Oysa, insan ruhuna en iyi gelen ara mevsimlerdir bence; her havadan azıcık ve  kararında! Böyle olunca ne sıcaktan ne de soğuktan bunalmadan günlük hayatımızı daha kolay sürdürebiliriz.

Gezi veya tatil planlarımızı bile daha konforlu ve ucuza getirme avantajımız bile var! Yeter ki, ne zaman nerelerde gezilebileceği hakkında bilgimiz, gezi için vaktimiz ve tatil için ayırabileceğimiz bütçemiz olsun!

 

Baharın gelmesi ile beraber, doğadaki canlanma hayatın her alanında yaşanıyor. Turizm alanı da hareketliliğin ufaktan ufağa yaşandığı önemli sektörlerin başında yer alıyor. İnsanların gezi veya tatil için ayırdıkları zaman ve para dikkate alındığında; yılda bir ya da iki kez  bu anlamda kendileri için fırsatları oluyor. Bu nedenle söz konusu tatil veya gezi programları aylar öncesinde yapılıyor ve herhangi bir sorun yaşanmasının önüne geçmiş olunuyor.

Bahar aylarının da gelmesi ile gezi sezonu açılmış oldu. Şu dönem, ister yurt içi isterse yurt dışı olsun; birbirinden cazip alternatifler mevcut. İster doğa, termal oteller, günübirlik yurtiçi yakın rotalar, yurt dışı haftalık geziler, Avrupa veya diğer arzu ettiğiniz ülkeleri görme şansınız var.

Örneğin “ben, bir yurt dışına çıkıp geleyim” diyorsanız durum şöyle: Selanik – Kavala turuna bu zamanlardan rezervasyon işlemleri yaptırdığınızda kişi başı ortalama  50 Euro ödüyorsunuz.

Tatilcilerin vazgeçilmezleri arasında; eşsiz doğası ve büyük şehirlere yakınlığıyla bilinen  bölgeler ilk sıralamada yer alıyor. Doğayla baş başa olmayı seven, bahar tatilcileri ise, ağırlıklı olarak; Şile, Ağva, Bursa, Abant, Sapanca veya Kapadokya’yı tercih ediyor. Bu destinasyonlarda bulunan tesislerdeki fiyatlar kişi başı ortalama 60 liradan başlıyor. Tesislerde, yüzde 15’e varan indirimler ve 9 taksit olanağı da mevcut.

Öte yandan, termal turizme de son yıllarda artan bir ilgi var. Bu yöndeki tercihler ağırlıklı olarak; sessiz ve sakin ortamda huzurlu bir tatil planlayanların tercihleri arasında bulunuyor. Ülkemizin bu anlamda önemli bir termal zenginli olduğu sanırım belirtmeme gerek yok.

Durum böyle olunca; Yalova ve Pamukkale, Afyonkarahisar ve Bursa – Çekirge gibi merkezler ilk akla gelenler. Burada ki tesis fiyatları da oldukça uygun şöyle ki; kişi başı 50 ila 300 lira arasın da değişiyor. Yoğun ilgi gören bu termal bölgelerde tatilcilere  9 ay taksit olanağı da sunuluyor.

Bu arada daha da ekonomik tatiller dilerseniz, hafta içi tur seçeneklerine de bakabilirsiniz. Özellikle çalışan tatilciler için zor olacaktır bu seçenek, ama böylesi tatil fırsatlarının daha ekonomik olacağını garanti ederim size! Bir çok tatil destinasyonunda hafta sonu misafirler fazla olduğundan her türlü gidere yönelik fiyatlar da yüksek olur.

Oysa, hafta içi mekanlar daha sakin olacağından, fiyatlar çok daha uygun olacaktır. Bu anlamda, 3 gece kal, 2 gece öde ya da 4 gece kal, 3 gece öde şeklinde, hafta içi uygulamaları mevcut. Söz konusu hafta içi uygulamalarında aldığınız hizmetle hafta sonunda aldığınız hizmet arasında hiç bir değişiklik yok. Tam tersi, kalabalık olmayan tesislerden daha iyi hizmet almanız bile mümkün!