arama

Aya İrini Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hülya AŞKAROĞLU
  • 1 Star
    Loading...

Aya İrini Nerede Nasıl Gidilir? İstanbul, tarihi geçmişi nedeniyle pek çok uygarlık ve medeniyete evsahipliği yapmış kadim bir kent. Osmanlı İmparatorluğu’nun da kattığı tarihi değerlerle, İstanbul’un kültürel açıdan bir hazine değerinde olduğunu söylersem sanırım abartmamış olurum. Aya İrini Müzesi’de İstanbul’da yer alan tarihi değerlerden biri.

İstanbul’da Topkapı Sarayı’nın 1. Avlusunda yer alan Aya  İrini Müzesi aynı zamanda  Ayasofya müzesine de oldukça yakın bir mesafede yer alır. Tarihsel bilgilere başvurduğumuzda Aya İrini Müzesi’nin,  4. Yüzyılın başlarında inşa ettirildiğini öğreniyoruz. Fatih Sultan Mehmet han  Aya İrini’yi camiye çevirmeyerek, mekanın  kullanım  hakkını Hristiyan’lara bırakmış.

Söz konusu Kilise, tarihsel süreçte  silah deposu olarak kullanılmış ve 1846 yılında  Ahmet Fethi Paşa tarafından, Türk denizcilik eserlerinin sergilendiği bir müzeye dönüştürülmüş. . İstanbul’da, 8. ve  9.yüzyıllarda yaşanan depremlerde oldukça fazla hasar gören Aya İrini Müzesi, farklı zamanlarda gördüğü onarımlarla günümüze kadar gelmiş.

AYA İRİNİ MÜZESİ NEREDE?

Fatih ilçesi sınırlarında bulunan Aya İrini Müzesi, ulaşım oldukça kolay ve farklı alternatiflerden oluşuyor. Toplu taşıma, tramvay hattı ile Bağcılar, Zeytinburnu ve  Kabataş tramvay hattı da sizi kolay bir şekilde Müzeye götürecek ulaşım alternatiflerinden.

E5’ten sahil yoluna Eminönü yönünden çıkmanız halinde Bakırköy yönünde ilerlemeniz gerekiyor. Bakırköy’den kendi aracınızla yola çıkmanız halinde ise, Eminönü istikametini takip etmelisiniz. Sonrasında zaten ayaklarınız size yol gösterecek ve Aya İrini Müzesini kolayca bulabileceksiniz.

AYA İRİNİ MÜZESİ ZİYARET SAATLERİ

Müze, Salı günleri hizmete kapalı olup, haftanın diğer günleri ziyarete açık.

-Müzede Ziyaret Saatleri (Kış): 09:00 – 16:45

-Müzede Ziyaret Saatleri (Pazar): 09:00 – 18:45

-Müzeye giriş ücreti      : 20 TL

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.