arama

Antalya’ya özgü 5 lezzet

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Gülhan YAZICI KARA
  • 1 Star
    Loading...

Tatil planları yaparken listenin en başına “diyete başla” maddesini ekleriz. Kış aylarında aldığımız kiloları baharın gelmesiyle birlikte vermek için 1001 türlü diyet programı araştırırız. Ne hikmettir ki kendimize uygun bir diyet programı bulmakta hep zorlanırız. Bulsakta üçüncü günden sonra yapmak zor geldiği için bir bahane bularak diyet programını uygulamayı bırakırız. Bir de bakmışız ki yaz tatili gelip çatmış, biz bir gram bile verememişiz. Ne de olsa tatilde tekrar alıcaz diyip bir boşvermişlikle başladığımız noktaya dönmekte ben hiçbir sakınca görmüyorum 🙂 Tatil demek deniz, kum, güneş ve yemek demek… Gittiğimiz yerlere özgü yiyecekleri tatmak tatilin olmazsa olmazıdır. O halde tatilini Antalya’da geçirmek isteyenlerin Antalya’ya özgü tatması gereken 7 lezzeti sizlerle paylaşıyorum…

1- Şambaba

Şambaba tatlısı revani tatlısıyla benzerlik gösterse de irmiğin biraz fazla oluşu sebebiyle lezzetçe farklıdır. Antalyalı ustaların elinden çıkıp üstüne bir de yerfıstığı eklenince tadına doyamayacağınız lezzeti tatmış olacaksınız.

2- Beyaz Barbunya

Barbunya sıradan bir yemek gibi gelsede Antalya’da yiyeceğiniz beyaz barbunyanın tadını başka hiçbir yerde bulamazsınız. Eve dönüşte yanınızda beyaz barbunya götürmeyi unutmayın…

3- Hibeş

Antalya sofralarından başka bi yerde göremeyeceğiniz Hibeş bazen fasulyenin veya et yemeklerinin üzerinde sos olarak bazen meze olarak bazen de patates cipsinin yanında sos olarak karşımıza çıkar. Hibeş’i lezzetli kılan mşhur tahindir.

4- Tirmis

Tirmis, tarif edilmesi güç, bakla tanelerine benzeyen sadece Antalyalıların bildiği bir lezzettir. Son günlerde Antalya’da bile Tirmis bulmak çok zor. Eğer Tirmis tatmak isterseniz Sinanoğlu Caddesinde tam Avcuoğlu Börek Salonu’nun yanında seyyar Mustafa Amca’nın tezgahını ziyaret edin.

5- Bağaça

İftar ve sahur sofralarının vazgeçilmez lezzeti tahinli çörek Bağaça Antalya’da muhakkak tatmanız gereken bir yiyecek. Un, şeker, tahin ve tereyağıyla yapılır. Üzeri susam ve yer fıstığıyla süslenerek tam damağınıza göre bir tat olur. Kalekapısı’ndaki Meşhur 18 Bağaça denemek için ideal bir yer.