arama

Antalya’da Mutlaka Tatmanız Gereken 5 Lezzet

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rıdvan KÖSE
  • 1 Star
    Loading...

Yazın tatile gitmeden önce bütün kış boyunca yaza fit girme planları yapıyoruz. Diyet listelerine bağlı kalmak için bazen çok zorlanıyoruz ama yine de kilo almamak adına sevdiğimiz çoğu şeyden uzak kalıyoruz. Şimdi bildiğiniz tüm lezzetleri unutun. Bağlı kaldığınız tüm diyet listelerini Antalya sınırından içeri girdiğinizde bir kenara bırakın. Çünkü Antalya’ya has bu lezzetleri mutlaka tatmanız gerekiyor. Eğer “Antalya’ya tatile gittim ama bunları hiç tatmadım” diyorsanız sizin için üzülüyoruz. Çünkü tatilinizin önemli bir parçası eksik kalmış.

İşte Antalya’ya özel damaklara halay çektiren 6 lezzet;

İsli (Yanık) Dondurma

İsli dondurma diğer bir adıyla yanık dondurma olarak da bilinir. Bildiğiniz dondurmalardan farkı ise yanık sütten yapılıyor olması. Bu enfes dondurmayı yerken damağınıza hafif yanık tadı geliyor. Ön yargılı olanlara baştan söyleyelim, yanık tadı özel ayarlanarak rahatsız edici boyuta getirilmiyor. Çikolata ve kaymaklı olmak üzere 2 çeşidi olan bu efsanevi tat Antalya’nın merkezinde çok uygun fiyata satılıyor.

 

Tahinli Bal Kabağı Tatlısı

Tahin, Antalya mutfağında kendisine oldukça geniş yer bulmuş durumda. Antalyalılar her şeye tahin koymayı çok severler. Bal kabağını da tahinle birleştirip bir tatlı yapmışlar ki sormayın gitsin. “Bal kabağı sevmiyorum ben yaaa” diyenleri bile kendisine aşık edebilecek tarzda bir lezzete sahip. Tatlı Antalya’daki birçok restoranda bulunuyor. Mutlaka tatmanız gereken Tahinli Bal Kabağı Tatlısı için yüzlerce kilometre yol gidenler bile var.

 

Tahinli Piyaz

Dedik ya Antalyalılar tahini çok seviyor diye… Yine bu sefer de hiç akla gelmeyen bir lezzet daha keşfetmişler. Köftenin balığın yanında yediğimiz piyaza tahinle altın dokunuş yapmışlar. Tahinli piyazı yedikten sonra kendinize “Ben bugüne kadar piyaz diye ne yemişim?” sorusunu sormaktan geri durmayacaksınız. Antalya’dan Alanya’ya giderken Aksu ilçesine uğrayarak saat kaç olursa olsun mutlaka bir piyaz salonunda mola verin!

 

Acılı Ezme

Şimdi bu acılı ezmenin nesi Antalya’ya has lezzet demeyin. Çünkü bu bildiğiniz acılı ezmelerden değil. Dereotu ve maydanoz ile harmanlanan ezmenin içerisinde ayrıca püf noktaları var. Ancak ustalar bu sırrı vermiyor. Yemeklerden önce gelen bu ezmeden 1-2 çatal alıyorsunuz en başta. Sonra ekmeğe sürüp yemeye devam ederken kendinizi tabağı sıyırırken buluyorsunuz. Antalya’ya gidecekleri şimdiden uyarıyoruz. Acılı ezmenin dayanılmaz tadına kendinizi kaptırıp sadece ezme ile doymayın!

 

Yoğurtlu Patates

Milletçe patatese aşığız. Patatesin her halini çok severiz. Hatta elimizden gelse çiğ bile yeriz. Ancak Antalya’da patatesin muhtemelen ilk defa tadacağınız bir hali karşımıza çıkıyor. Yuvarlak dilimler halinde kızartılan patatesin üzerine sarımsaklı yoğurt ve kızarmış yağ dökerek servis ediliyor. Lezzeti, daha çatalı ağzınıza götürmeden kokusundan bile belli oluyor. İşte tam o anda “Yok ben bunu yemeyeyim. Diyetteyim ben yaaa” diyecek birisini tanımıyoruz!