arama

Antalya’da Gezilecek 23 Mekan

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • fellik
  • 1 Star
    Loading...

Denizi, havası, sahilleri ve tarihi mekanlarıyla Türkiye’nin incisi olan Antalya, binlerce farklı insan ve kültüre ev sahipliği yapan renkli bir şehir. Türkiye’nin ekonomisine özellikle turizm ile destek veren Antalya’ya her kültür bir iz bırakıp gitmiş. Antik bir kent görünümüne sahip Antalya bu özelliğiyle de dünyanın bir çok ülkesinden milyonlarca insanın hayalindeki tatili sunuyor. Antalya’da gezilecek görülecek bir çok mekan, müze ve yer bulunuyor.

İşte bir nefeste Antalya’da gezilecek 23 mekan;

1- Düden şelalesi
Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Düden şelalesi, şehrin en güzel doğal manzaralarını ziyaretçilerine sunuyor. Bu muhteşem Düden şelalesinin girişinde develere de binebilirsiniz. Ayrıca içinde hediyelik eşya dükkanları ve nefis yemekler sunan restaurantların da bulunduğu Düden şelalesinin suyu yaklaşık 15 km uzaklıktaki Lara plajına 50 metre yükseklikten dökülüyor.

2- Hadrian Kapısı
Antalya’ya tatile giden herkes Üçkapılar diğer adıyla Hadrian Kapısı’nı görmüştür. Kenti çevreleyen sur üzerindeki anıtsal kapılardan biri olan Hadrianus Kapısı (Üçkapılar) M.S. 130 yılında Roma İmparatoru Hadrianus’a hitaben inşaa edilmiş.

3- Konyaaltı plajı
Konyaaltı Plajı, Antalya’nın dünyaca ünlü iki plajından biri. Lara Plajı ile birlikte yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanlarından biri olan Konyaaltı Plajı, Antalya merkezinin batısında, Konyaaltı ilçesinde bulunuyor. Konyaaltı Plajı ayrıca ülkemizin en uzun plajlarından biri durumunda…

4- Yivli Minare
13. yüzyıla ait bir Selçuklu eserinden olan Yivli Minare, Antalya’nın ilk İslam yapılarından biri durumunda. 8 Yivli olan Minare, Antalya’nın sembolü durumunda. Yüksekliği 38 m olup 90 basamaklı merdiven ile çıkılmakta olan Yivli minare, Antalya’nın Kalekapısı semtinde bulunuyor. Yivli Minare’nin bulunduğu Kalekapısı semtinde; Yivli Camii, Gıyaseddin Keyhüsrev Medresesi, Selçuklu Medresesi, Mevlevihane, Zincirkıran Türbesi ve Nigar Hatun Türbesi de bulunuyor.

5- Karaalioğlu Parkı
Karaalioğlu Parkı, Antalya’nın kent merkezinde falezler üzerine 1941 yılında kurulmaya başlanan ve günümüzde insanların ilgi gösterdiği mekanlardan biridir. 70 bin metrekarelik bir alana inşaa edilen Karaalioğlu Park’ında insanlar saatlerce ve hiç bıkmadan Antalya’nın muhteşem güzellikleri hayranlıkla seyredebilir.

6- Antalya Müzesi
Antalya Müzesi, Birinci Dünya savaşı sırasında Antalya’yı işgal eden İtalyanların, Anadolu’ya ait arkeolojik değerleri yurt dışına kaçırma girişimlerine engel olmak için Sultani öğretmeni olan Süleyman Fikri Bey tarafından 1922 yılında Alaeddin Camii’nde kurulmuştur. 1972’de bugünkü binasına taşınan Antalya Müzesi’nde Anadolu’nun en eski yerleşmesi olan Alt Paleolitik Çağ’dan Roma Devri’ne kadar olan dönemi kapsayan bir koleksiyon ve Anadolu’da Osmanlı kültürünü yansıtan bir etnografya koleksiyonu sergileniyor.

7- Köprülü Kanyon
Köprülü Kanyon, Manavgat’a bağlı Beşkonak Beldesi’nde bulunuyor. Milli park olarak ilan edilmiş doğa harikası Köprülü Kanyon’da, dünyaca ünlü rafting sporunun da yapıldığı ender ırmaklardan olan Köprüçay da geçiyor. Köprüçay Irmağı’nın kenarında bungalow evler, ağaç evler, pansiyon ve moteller yerli ve yabancı misafirlere konaklama imkanı sağlıyor.

8- Hıdırlık Kulesi
Antalya Kaleiçi’nde bulunan Hıdırlık Kulesi’nin, hangi tarihte ve ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemekte. Kulanılan malzeme ve mimarisiyle ikinci yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Hıdırlık Kulesi’nin, Latin tarzı bir anıt mezar olduğu da tahmin ediliyor. Antalya’nın gözde parklarından olan Karaalioğlu parkına 25 metre uzaklıkta olmasından dolayı Hıdırlık Kulesi’nin çevresinde çok sayıda cafe ve restoran bulunuyor.

9- Antalya Atatürk evi ve Müzesi
Antalya’da güzel vakit geçirmek isteyenlerin bir başka durağı da Mustafa Kemal Atatürk’ün müzesidir. Antalya’nın tertemiz havasının ve muhteşem doğasının tadını Atatürk için oluşturulan müzede çıkarabilirsiniz. Müzede; Atatürk’ün Antalya’ya gelişlerinin yer aldığı gazete küpürleri, resimleri, Atatürk ile ilgili belgesellerin yayınlandığı oda ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan itibaren basılan paralar sergileniyor.

10- Tekeli Mehmet Paşa Cami
Antalya Kalesi ve Antalya Tarihi Saat Kulesi’ne yakın bir komumda bulunan Tekeli Mehmet Paşa Camii, Antalya’nın en eski ibadet mekanlarından biri… Kim tarafından hangi tarihte yapıldığı kesin olarak bilinmeyen Tekeli Mehmet Paşa Camii’nin ismi Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı kitabında geçiyor. İçinde her kültürden izler barındıran Antalya, Tekeli Mehmet Paşa Cami ile size benzersiz bir tarih yolculuğu sunuyor.

11- Antalya Murat Paşa Camii
Karaman Beyi Murat Paşa tarafından inşaa edilen Murat Paşa Camii, Antalya’nın Merkez ilçesinde bulunuyor. Antalya’da gezmeniz gereken tarihi mekanlardan olan Murat Paşa Camii’nin dış mimarisi ve mimberi görülmeye değerdir.

12- Antalya Aqualand Dolphinland
Antalya’nın tek su parkı Aqualand Su Cenneti ile DolphinLand, dünya sıralamasında da sayılı eğlence mekanlarından biri… Özellikle de çocukların ilgisini çeken bir mekan olan Aqualand Dolphinland’da, Mila adlı beyaz balina, Alişa ve Suera adlı iki yunus Gena ve Daşa adlı iki deniz kedisinden oluşan sevimli gösteri gurubu, izleyicilerine keyifli anlar yaşatıyor.

13- Antalya Kaleiçi
Kaleiçi, deniz ve kara surları tarafından kuşatılan Antalya kent merkezine verilen yerin ismidir. Sokakları oldukça dar olan Kaleiçi, Antalya’nın tarihi izlerini günümüze kadar taşımakta. Günümüzde ise gece kulübü, restorant, cafe, bar, tarihi ve turistik alanları içinde barındıran Kaleiçi, Antalya’nın en popüler gezi yerlerinden biri konumunda…

14- Antalya Saat Kulesi
Sadrazam Küçük Sait Paşa tarafından 1901 senesinde II. Abdülhamit için inşa edilen Antalya Saat Kulesi, Kale Kapısı mevkiinde bulunuyor. Kare gövdeli olan Antalya Tarihi Saat Kulesi, şehrin merkezine farklı bir görünürlük kazandırıyor.

15- Minicity Minyatür
Antalya’nın yeni gözdesi ve kültür merkezi durumunda olan Minicity Minyatür, size antik dönemden günümüze kadar binlerce yıllık Anadolu uygarlıklarının en seçkin mimari eserlerinin minyatürlerini yakından tanıma fırsatı sunuyor. Titiz araştırmalar sonucunda şekillenen Minicity Minyatür’de 86 minyatür bulunmakta… Türkiye’nin zengin tarihini yeniden keşfedeceğiniz Mini City, Konyaaltı Beachpark girişine yakın konumdadır.

16- Sandland
Antalya Kum Heykel Festivali (Sandland) dünyanın farklı yerlerinden gelen sanatçıların ellerinden çıkan yüzlerce kum heykelinin sergilendiği dünyanın en büyük kum heykel etkinliklerinden biridir. İlk kez 2006 yılında düzenlenen Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali (Sandland) her yıl Mayıs – Kasım ayları arasında ziyaretçileriyle buluşuyor.

17- Antalya Oyuncak Müzesi
Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Antalya Oyuncak Müzesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği en büyük kültür projelerinden biri. Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan 2011 tarihinde açılan müze, araştırmacı, şair, yazar Sunay Akın danışmanlığında hizmet veriyor. 1860-1980 yıllarına ait antika değerinde yaklaşık 3 bin oyuncak bulunan oyuncak müzesi, büyük küçük bütün misafirlerine keyifli dakikalar sunuyor.

18- Kaleiçi Müzesi
Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, Antalya’nın merkezi olan Kaleiçi’nde bulunuyor. Yıl içinde binlerce insanın ziyaret ettiği Kaleiçi Müzesi’nin bulunduğu iki bina da kültür varlığı olarak tescillenmiştir. Antalya’ya yolculuk yapmayı planlayan herkesin görmesi gereken bir değer olan Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi’nde kültür ve sanat eserleri de sergilemekte.

19- Kesik Minare Camii
Kesik Minareli Camii, Antalya’nın simgeleri arasında gösterilen dini yapılardan biridir. İlk dönemlerinde kilise olarak inşa edilmiş olsa da II. Beyazıt’ın oğlu Sultan Korkut tarafından camiye çevrilen Kesik Minareli Camii, şu an ibadete açık değil. Kaleiçi’nde bulunan Kesik Minare Camii, Antalya’ya gelen turistlerin ziyaret noktalardan biridir.

20- Antalya Sarısu Kadınlar Plajı
Antalya her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Her dinden ve düşünceden insanın geldiği Antalya’da Sarısu Kadınlar Plajı, sadece kadınların gidebileceği ve sadece kadınların denize girebileceği bir sosyal tesis. Sarısu kadınlar plajı, Antalya Kadınlar Plajı olarak da bilinmektedir.

21- Antalya Deniz Biyoloji Müzesi
Türkiye’nin ilk Deniz Biyolojisi Antalya’da bulunmakta. Türkiye denizlerinde yaşayan yaklaşık 500 tür deniz canlısının sergilendiği Deniz Biyolojisi Müzesi’ni her yıl yüzbinlerce insan ziyaret etmekte. Türkiye’nin denizel biyolojik zenginliklerini eğlenceli bir yöntemle ziyaretçilerine sunan Deniz Biyolojisi Müzesi, batık bir korsan gemisi şeklinde tasarlanmıştır.

22- Behlül Dal Sinema Müzesi
Behlül Dal Sinema Müzesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 Ekim 2013 tarihinde açılmıştır. Müzede, Altın Portakal Film Festivali’nin fikir babası Behlül Dal’ın kişisel koleksiyonu ve Altın Portakal Film Festivali’nin tarihi sergilenmektedir.

23- Lara Plajı
Antalya’nın şehir merkesine 12 kilometre uzaklıkta olan Lara Plajı, çam ormanlarının arasında saklanmış doğal bir güzellik… Antalya’ya tatil için gelen turistlerin uğrak yeri olan Lara Plajı’nda kum oldukça incedir.