arama

Alaçatı’da yapılacak 7 etkinlik

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Gülhan YAZICI KARA
  • 1 Star
    Loading...

Son dönemde gözde tatil yerlerinden olan Alaçatı, rengârenk pencere ve kapıların süslediği cumbalı taş evleri, arnavut kaldırımları, mavi tahta sandalyeli cafeleriyle herkesin gözde tatil mekanı. Eğlenmek, dinlenmek ve egenin lezzetlerini tatmak için Alaçatı ideal bir rota. İzmir’e yakınlığı sebebiyle haftasonu ziyaretçilerinin de uğrak noktası Alaçatı’da görülmesi gereken yerleri sizler için derledik. İşte Alaçatı’da gezilecek 7 yer…

Alaçatı Pazarı

Her Cumartesi sabahı geniş bir alana kurulan Alaçatı Pazarı’nda taptaze ve rengarenk meyve-sebzelerin sergilendiği tezgahları, kaliteli tekstil ürünlerini, doğal baharat ve reçelleri görmeniz mümkün. Alaçatı’nın meşhur rüzgarı ile pazarı dolaşmak hiç de zor değil. Tatiliniz boyunca doğal ürünleri tüketmek istiyorsanız Alaçatı Pazar’ına mutlaka uğrayın.

Hacımemiş Sokağı

Antikacı dükkanları, şirin cafeleri, galerileri ve seramik atölyeleriyle Alaçatı’nın sakin ve dingin yeri Hacımemiş Sokağı…Özgün ürünlerin sergilendiği antika dükkanlarını gezmek, sakin sokakların havasını solumak size iyi gelecek.

Alacati Plajı

Meşhur rüzgarı, tertemiz kumsalı ve masmavi deniziyle Alaçatı, her mevsim yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği plajlar arasında Kum Beach, Mocca Beach ve Çark Plajı bulunuyor. Keyifli bir deniz havası ve korunaklı koy için Aya Yorgi plajını da ziyaret edebilirsiniz.

Alacati Surf

Dünyanın en iyi rüzgar sörfü yerlerinden olan Alaçatı uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapıyor. Alaçatı Yumru Koyu dünyanın sayılı sörf yerlerinden biri ve burada her yıl Dünya Windsurf Şampiyonası yapılıyor. Alaçatı, yılın 330 günü rüzgarlı olduğundan, her yıl pek çok rüzgar sörfü müdaviminin akınına uğruyor. Rüzgar sörfünü bilmeseniz de Alaçatı’ya giderek bu zevki tatmalısınız.

Çeşme kumrusu

İzmir denince akla gelen ilk lezzet kumrudur. Nohut mayalı susamlı ekmeğe sucuk, domates ve tulum peynirinin eşlik etmesiyle muhteşem bir lezzete dönüşen kumruyu tatilde öğlen atıştırmalarınızda keyifle tercih edebilirsiniz. Gece eğlence dönüşü, deniz sonrası her daim tüketilebilecek olan kumruyu Çeşme’de Kumrucu Şevki ve Kumrucu Hikmet’te denemenizi tavsiye ederiz.

Yel değirmenleri

Alaçatı’nın simgesi, 1850’lerden kalma taş yel değirmenleri, buranın en eski yapıları arasında yer alıyor. Büyüklükleri birbirinden farklı 4 adet yel değirmeni Alaçatı merkezde yer alan küçük bir tepenin üzerine kurulu. Alaçatı sokaklarını turladıktan sonra hem yorgunluk kahvesi içmek hem de nefis gün batımı izleyip fotoğraf çekmek için ideal bir yer.

Alaçatı Ot Festivali

Sadece yaz mevsiminde değil dört mevsim etkinliklerin sürdüğü Alaçatı’da en çok ilgi gören etkinlik Alaçatı Ot Festivali. Efsanelere göre 1,001 çeşit ot yetişen Alaçatı’nın şifalı otları ile yapılan yemeklerin sergilendiği, çeşitli yarışmaların düzenlendiği festivale çok sayıda turist katılıyor. Mart ayının sonunda gerçekleşen festivalde yapılan yemeklerde beldede üretilen zeytinyağı kullanılıyor.